Arnika: Lhostejnosti vůči stavu životního prostředí ubývá

Ekologické sdružení Arnika vyvodilo ze statistiky dotazů občanů, že jejich zájem o ochranu okolního prostředí roste. Navíc jsou lidé stále častěji schopni vyřizovat jednotlivé případy sami, bez pomoci, jen na základě jednorázové rady.

(hh)

28.02.2011 13:41

2eilsdca

Lidé si stále více uvědomují, že je nezbytné čelit betonové lobby a bránit devastaci krajiny. Foto alphadesigner, flikcr.com

V České republice narůstá počet lidí, kterým není lhostejný vliv staveb na životní prostředí, a zajímají se proto o možnosti svého vlivu na stavební řízení. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pondělí zveřejnilo ekologické sdružení Arnika.

Tento údaj plyne z počtu a typu dotazů, na které odpovídají specializovaní poradci Arniky. „Stále více lidí, kteří se na nás obracejí, již nepožaduje, aby jim někdo pomohl problém vyřešit či jej za ně vyřešil, ale chce informace, jak mohou problém vyřešit sami či ještě lépe, jak mu předejít,“ říká Ing. Jakub Esterka, vedoucí ekoporadny Arniky. Nejčastěji se lidé obracejí na poradnu Arniky v souvislosti s kácením stromů či územním plánováním.

Podmínky pro kácení stromů zpřísnila v roce 2010 novela zákona o ochraně přírody. Hodně dotazů na toto téma přichází z Prahy. Podle Jakuba Esterky je dotazů ohledně kácení stromů výrazně nejvíc, z čehož vyvozuje, že pravidla pro kácení je třeba upravit ještě přísněji.

Lidé se zajímají hodně také o ochranu ovzduší, vody či využití Integrovaného registru znečišťování, což dokládá Arnika v příloze tiskové zprávy. Jakub Esterka upozorňuje, že zájem lidí o životní prostředí je třeba podporovat, nikoli omezovat jako to dělá vláda, když omezuje dotace ekologickým sdružením a poradnám.

„Například poradny sdružené v Síti ekologických poraden STEP poskytují odborné a kvalitní služby svým klientům zcela zdarma,“ zdůrazňuje Esterka. Tuto kvalitu lze podle jeho názoru udržet jen s novým systémem financování za účasti institucí, které mají ochranu životního prostředí v kompetenci. STEP, jejíž je Arnika členskou organizací, se podílí na projektu Ministerstva životního prostředí k připravované certifikaci poraden, která by byla navázána na financování ekoporadenství.

Dotazy vyřizují poradci Arniky nejčastěji e-mailem a telefonicky. Pouze dva ze sta případů poradenství v roce 2010 vyžadovaly dlouhodobé vedení kampaně, zatímco o rok dříve to byla ještě desetina případů. Arnika má k dispozici 14 poradců a odborníků v pobočkách v Praze, Jihlavě, Ostravě, Děčíně a Českých Budějovicích.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.