Proti kácení aleje v Pastvinách jsou již dva tisíce lidí

Záměr pokácet kvůli rozšiřování silnice alej sto šedesáti javorů a lip v Pastvinách vzbuzuje odpor. Aktivisty podpořily i známé osobnosti: Táňa Fischerová, Jaroslav Hutka, Věra Čáslavská či Olga Sommerová. Záchrana stromořadí stále není vyloučena.

(dar)

29.10.2010 09:51


Spoluautor: ČTK

118049_mediafax_rene_kekely

Aleje mají funkci bezpečnostní, estetickou i historickou. Pokud z nich tedy něco zbude. Foto René Kekely, Mediafax

V Pastvinách na Orlickoústecku protestovali v neděli lidé proti chystanému kácení sto šedesáti javorů a lip. Podle Správy a údržby silnic Pardubického kraje stromy překáží modernizaci silnice. Některé stromy prý zasahují kořenovým systémem do silnice, jiné jsou suché, většina však vadí jen tím, že stojí příliš blízko vozovky, a tím prý ohrožuje bezpečnost automobilistů.

Proti plánovanému kácení již vznikla petice. Její internetovou verzi podpořilo k dnešnímu dni již více než 1 510 lidí, papírovou variantu podepsalo během víkendu dalších pět set místních obyvatel.

Podle člena petičního výboru Martina Kadrmana je zbytečné kácet všechny stromy. „Stromy zaplatí za to, že ustupujeme lidem, kteří jezdí velmi nebezpečně," řekl minulý týden Deníku Referendum Kadrman. Chápe, že některé stromy jsou přestárlé, a je nutné je pokácet. „To se ale rozhodně netýká většiny aleje,“ dodal Kadrman.

Odpůrce kácení podpořila i řada známých osobností, například herečka Táňa Fischerová, písničkář Jaroslav Hutka, Věra Čáslavská či dokumentaristka Olga Sommerová. „Jakmile jde o stromy, jsem okamžitě v pohotovosti," řekla ČTK Sommerová. S Kadrmanem, který pochází z Červené Vody na Orlickoústecku, už spolupracovala při záchraně historické stavby orlickoústeckého nádraží.

Odpůrci kácení mají na záchranu aleje ještě čas. Podle náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého (ČSSD) se silnice za 54 miliony korun měla původně modernizovat už letos, kraj však stavbu nakonec přeložil na březen příštího roku.

„V současné době Pardubický kraj zpracovává prováděcí projektovou dokumentaci. Dokončení prováděcí projektové dokumentace a předání staveniště se očekává v prvním čtvrtletí 2011," řekl ČTK Tichý.

Kadrman řekl Deníku Referendum, že by do té doby měl vzniknout ještě alternativní posudek, který by prověřil, zda je skutečně nutné pokácet všechny stromy.

Sdružení Arnika, které se problematice ochrany alejí dlouhodobě věnuje, přitom upozorňuje, že stromořadí mají svoji nezastupitelnou funkci. Zlepšují orientaci při špatné viditelnosti, chrání před letním žárem, bočním větrem i zimními závějemi. Opticky také zužují vozovku, čímž nutí řidiče k bezpečnější jízdě. Jejich význam v krajině je také estetický a kulturní.

Další informace:
Petice.nazory.cz Petice proti vykácení 160 stromů u Mladkova


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.