Libyjští povstalci dobyli další města, chystají se na Tripolis

Odpůrci režimu Muammara Kaddáfího upevnili o víkendu kontrolu nad městy Zavíja a Misuráta. Podle zběhlého generála se nyní chystají na hlavní město. Údaje o síle jednotek věrných režimu se různí. Zřejmé je ale, že se nevzdají bez boje.

(pjed)

28.02.2011 13:05

A2

Vlajka předkaddáfíovské monarchie se opět vrací do módy. Foto Messay Shoakena, flickr.com

Kulomety i tanky vyzbrojení povstalci ovládli v průběhu neděle město Zavíja – poslední z velkých sídel, ležících na západ od Tripolisu. Ve středovýchodní části země se jim též podařilo upevnit kontrolu nad Misurátou. Teoreticky tak nyní mohou udeřit na samotnou libyjskou metropoli a podle Ahmada Katráního – jednoho z nejvýše postavených generálů, jenž zběhl k povstalcům – to i učiní.

Konkrétní průběh, sílu či důsledky tažení je ovšem obtížné předpovědět. Podle některých zdrojů se režim Muammara Kaddáfího již fakticky zhroutil. Spoléhá pouze na zahraniční žoldnéře či podplacené gangstery a kontroluje jenom prominentní tripoliskou čtvrť Báb Azízíja.

Dle jiných informací mu naopak zůstala věrná většina armády i příslušníků tajných služeb. Režim prý stále disponuje těžkou technikou, letectvem i raketomety a v případě nutnosti nebude váhat je použít.

Během pondělního rána se údajně silné ozbrojené skupiny vydaly z Tripolisu právě k Zavíje s cílem dobýt ji zpět.

Sám Kaddáfí poskytl v neděli exkluzivní desetiminutový rozhovor bulharské komerční stanici Pink TV, dle jehož vyznění dochází v zemi jen k izolovaným výbuchům násilí a potyčkám, za nimiž stojí cizinci a teroristé z al Káidy.

Libyjský vůdce dále odsoudil sankce OSN, uvalené na jeho režim v sobotu, a zopakoval svoje odhodlání zůstat dál u moci.

Prchá, kdo může
Mimo Tripolis v zemi působí stále jen několik málo zahraničních reportérů, a tak se nedají vzájemně protikladné zprávy ověřit. Shoda nicméně panuje na tom, že východ země již plně kontrolují protirežimní síly. V každém z ovládnutých měst jsou v současnosti ustavovány tzv. národní rady jako provizorní správně-politické orgány. V Benghází, kde celé povstání vypuklo, se současně formuje nová provizorní vláda za předsednictví Mustafy Muhammada Abbúda Džalílího, bývalého mistra spravedlnosti.

Podle odhadů odpovědných agentur OSN bylo od počátku bojů zabito nejméně tisíc lidí. Konzervativní odhady mluví o čtyřech stovkách, lékaři v provizorních nemocnicích až o desetinásobku.

V průběhu víkendu také zesílil příliv libyjských uprchlíků do okolních zemí, zejména na Maltu, do Tuniska a do Egypta. Dle údajů UNHCR již počet běženců přesáhl sto tisíc. Velká část z nich jsou námezdní pracovníci nelibyjského občanství (zejména Egypťané), jejich domovské státy si ale s nebývalými davy nevědí rady a žádají mezinárodní společenství o pomoc.

Podle posledních zpráv opustili Libyi také Kaddáfího osobní pilot a osobní ošetřovatelka, ukrajinská zdravotní sestra Halina Kolotnická, která libyjského vůdce v posledních letech všude doprovázela.


Další informace:
The Guardian Zawiyah: 30 miles from Tripoli, the city on the frontline of Libya's revolt
Al Džazíra Defiant Gaddafi confined to Tripoli
AFP Anti-regime forces take west Libyan towns
AFP Kadhafi slams UN sanctions and claims Libya is calm


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jakub Malinovský - Praha

Úterý, 1.Března 2011, 12:33:24

Nějak tak nemá potřebu fandit ani jedné ze stran konflitku. Nesourodá směsice povstalců podporovaná i militantními islamisty a proti ní obskurní diktatura. Hlavně aby tam byl brzy klid a uprchlíci se mohli urychleně vrátit zpět.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.