Na východě Libye vzniká autonomní správa, v Tripolisu trvá boj

V centru protirežimního povstání na východě Kyrenaiky se utváří první formy opoziční samosprávy. Obrozují se i strany potlačované Kaddáfím desítky let. V Tripolisu se na pátek plánují demonstrace, město je ale stále pod kontrolou režimu.

(rbs)

25.02.2011 12:24

A1

Východ slunce nad Benghází. Foto neznámého autora, flickr.com

V centru libyjského povstání ve městě Benghází na východě země se začíná vytvářet autonomní samospráva i první náznaky organizované politické opozice. Skupina právníků, doktorů a inženýrů se druhé největší město země snaží vrátit k normálnímu životu a také naplánovat další postup proti režimu Muammara Kaddáfího, vzdorujícímu již pouze v Tripolisu a některých dalších městech na západě.

Kaddáfí ale potíral politickou opozici desítky let, a vůdci protestů tak často nevědí, jak na novou situaci reagovat. „Minulý týden jsme protestovali za naše práva,“ řekla jedna z právniček. „A pak se vše změnilo, z protestu v revoluci. S tímhle nemáme žádné zkušenosti.“

Lidový výbor sídlí v budově bývalého soudního dvora, která platila za symbol moci režimu v Benghází. Mladí lidé se snaží organizovat dopravu a zajišťovat základní bezpečnost, i když ve městě je po útěku prorežimních jednotek již klid. Opozici údajně podpořili také kmenoví vůdci, kteří ve městě jednali o společném postupu s bývalým ministrem spravedlnosti Mustafou Muhammadem Abbúdem Džalílem.

Odpůrci režimu získali během několika dní kontrolu nejen nad většinou východolibyjských měst, ale také nad ropnými poli a armádními sklady. Podle organizátorů v Benghází je rychlost, s jakou se povstání šíří, ohromující.

„Přišel jsem zpět do země asi před třemi měsíci,“ prohlásil chirurg Hajtím Gheriání, jeden z členů opoziční skupiny. „A jsem opravdu rád, že jsem to udělal. Být v centru tak důležitého a osvobozujícího dění je skvělý, i když děsivý pocit.“

Libyjci, srocující se v Benghází na páteční modlitby, podle zpravodaje CNN v narážkách na úspěšné revoluce v sousedním Tunisku a Egyptě pokřikují: „Bin Alí padl v pátek, Mubarak padl v pátek, Kaddáfí padne tento pátek!“

Tripolis ovládá strach
V hlavním městě Tripolisu je ale situace naprosto odlišná. Ulicemi projíždí ozbrojené hlídky najatých prorežimních vojáků a elitních jednotek, kteří kontrolují a napadají všechny, již se odváží vyjít z domu.

Na páteční poledne se ale i přes přítomnost Kaddáfího jednotek chystá velký protirežimní protest na Zeleném náměstí. Podle očitých svědků z britské televizní stanice BBC jsou lidé zatím spíš vyděšení. V ulicích jsou rozmístěny tanky a další těžká technika a město vypadá jako v obležení.

Jednotky věrné režimu plukovníka Kaddáfího vedené jedním z jeho synů se údajně snaží dobýt zpět některá města v okolí Tripolisu, napsal dopisovatel BBC Jon Leyne, opírající se o informace opozičního výboru v Benghází. Pravděpodobně se jedná o město Závíja nedaleko metropole, ze kterého byly hlášeny boje i v minulých dnech. Situace v dalších městech v Tripolsku je nadále nepřehledná.

Tisíce lidí, většinou cizinců, se mezitím snaží ze země uprchnout, než se boje rozšíří i do hlavního města. Své občany se rozhodly evakuovat nejen Spojené státy a Evropská unie, ale také například Turecko a další středomořské a africké země. Na letišti v Tripolisu je stále asi deset tisíc lidí, kteří se snaží ze země odletět.

EU i USA zvažují alternativy
Západní diplomaté mezitím zvažují, jakými sankcemi či restriktivními kroky vůči režimu Muammara Kaddáfího zasáhnout. Spojené státy projednávají možnosti se svými spojenci v Evropě – Velkou Británií, Francií a Itálií – a údajně zvažují všechny varianty.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ale již vyloučil vojenskou intervenci aliančních vojsk. Opatření se tak pravděpodobně omezí na ekonomické sankce a zbrojní embargo. Další možností je pak vytvoření bezletové zóny.

Švýcarsko zároveň oznámilo, že zmrazilo Kaddáfího majetek v zemi.

Kaddáfí, který je u moci již dvaačtyřicet let, použil při potlačování povstání tanky, bojová letadla a údajně i najaté vojáky z okolních států, kteří v minulosti bojovali například v ozbrojeném konfliktu v súdánském Darfúru.

Při nepokojích zemřelo dle vládních statistik tři sta lidí. Podle lidskoprávních organizací jich ale bylo o několik set víc. Dle výroků italského ministra zahraničí je pravděpodobné, že zásahy Kaddáfího jednotek si vyžádaly až tisíc obětí. Podle lidskoprávních organizací pracujících přímo v zemi stoupl počet obětí až na dva tisíce.


Další informace:
The Guardian Benghazi the nerve centre as Libya protest turns to revolution
The Guardian Libya's divided capital: Face to face with Gaddafi's militiamen
The Guardian Libya: International response gathers pace after Gaddafi counterattacks
The Guardian Libya in turmoil - live updates
BBC News Libya and Arab unrest


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.