Nesehnutí u soudu dosáhli nařízení přezkoumat stavbu Bauhausu

Stavbou obchodního domu Bauhaus v Brně-Ivanovicích se z iniciativy Nesehnutých a místních zabýval Nejvyšší správní soud. A jejich kasační stížnosti vyhověl, případ se tedy vrací pražskému městskému soudu, který může stavbu i zastavit.

(red)

17.02.2011 14:53

123965_mediafax_pavel_smrz

Pokud soud zruší Bauhausu certifikáty nutné pro výstavbu, bude společnost muset stavbu zastavit. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti NESEHNUTÍ a ivanovických občanů a nařídil nižšímu soudu zkoumat povolení na stavbu Bauhausu v Brně-Ivanovicích. Proti projektu se přitom už v roce 2006 vyslovilo 73 % dotazovaných obyvatel Ivanovic v nezávislém průzkumu provedeném katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity, přesto byla stavba zahájena.

Městský soud v Praze nyní rozhodne o platnosti certifikátů vydaných autorizovaným inspektorem Milanem Teigiserem, podle Nesehnutých v rozporu se zákonem. Teigiser podle kritiků nezjišťoval připomínky majitelů rodinných domů v okolí, které jsou přitom pro provedení stavby pouze na certifikát klíčové a z právního hlediska nezbytné. Pokud soud certifikáty zruší, bude muset Bauhaus stavbu zastavit.

„Záměr Bauhausu je v rozporu s brněnským územním plánem, neboť výrazně převyšuje povolenou rozlohu prodejních ploch. I územní rozhodnutí je tedy vydáno nesprávně. Bauhaus záměrně zamlčel velikost prodejny. A úřady mu tento podvod zcela nepochopitelně tolerovaly,“ upozorňuje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ na skutečnost, kterou potvrdil i znalecký posudek.

Plánovaný hobby market má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet patnáct set osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. „Vliv stavby na pohodu bydlení a životní prostředí místních lidí by byl jednoznačně negativní. Obchod tohoto typu a velikosti navíc v Ivanovicích vůbec není potřeba,“ komentuje záměr Bauhausu Jiří Koželouh.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.