Stavba ivanovického Bauhausu pokračuje i přes rozhodnutí soudu

Soud dal za pravdu obyvatelům městské části Brno-Ivanovice, kteří se brání proti řádně nepovolené výstavbě hypermarketu. Investor ale rozhodnutí nepřevzal a staví dál.

(hh)

19.07.2010 18:44

123965_mediafax_pavel_smrz

Pokud dostojí Bauhaus slovu a odvolá se, může být spor vyřešen až ve chvíli, kdy bude hypermarket už stát. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Obvodní soud pro Prahu 4, který se zabývá žalobou obyvatel brněnských Ivanovic na projekt hobby marketu Bauhaus v jejich městské části, rozhodl již před několika dny, že stavba musí být až do rozhodnutí sporu přerušena. Práce na místě přesto i nadále pokračují.

„Dosud není potvrzeno, že si rozhodnutí soudu převzaly všechny strany sporu. A právní moci nabude teprve patnáct dní poté, co ho převezme ta poslední,“ uvedl mluvčí Michal Květ z Obvodního soudu pro Prahu 4.

Jednatel společnosti Fuertes Developement Petr Jonáš řekl v pondělí Deníku Referendum, že proti výroku soudu podají odvolání a stavbu zatím rozhodně nepřeruší. Firma zastupuje rakouské vlastníky pozemku a investory.

Výstavba nového hypermarketu s domácími a kutilskými potřebami započala v Ivanovicích letos v červnu. Stalo se tak i přesto, že Bauhaus neměl řádné stavební povolení, ale pouze certifikát opravňující ke stavbě, který si opatřil u takzvaného autorizovaného inspektora stavebního inspektora, jehož si najal sám investor. Podle občanského sdružení NESEHNUTÍ tím využil díry v zákoně platném od letošního ledna.

 „Aby se Bauhaus vyhnul námitkám, obešel nezákonně úřady, majitele okolích domů i občanská sdružení. Ti by přitom byli zásadně poškozeni, neboť obří prodejna jim má přitáhnout desítky kamionů a stovky aut rovnou k domu,“ uvádí NESEHNUTÍ v tiskové zprávě.

Také dle náměstka brněnského primátora Martina Andera ivanovický stavební úřad pochybil, protože stavbu, která byla od začátku v rozporu s územním plánem, vůbec neměl povolit. „Stavební zákon je v tomto špatný. Inspektor může o své vůli rozhodnout třeba o stavbě atomové elektrárny, což je naprosto absurdní," řekl Ander.

Proti výstavbě hobby marketu se už v roce 2006 vyslovilo třiasedmdesát procent dotázaných v sociologickém průzkumu mezi občany a občankami Ivanovic, provedeném Katedrou humanitní environmentalistiky FSS MU. Jejich názor i snahy občanských iniciativ však nakonec mohou vyjít naprázno.

„Pokud se dál staví a soud za několik let rozhodne v náš prospěch, je to jen morální vítězství. Vše už může být totiž hotovo,“ zhodnotil Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.