Amnesty International se zastala vězněného informátora WikiLeaks
Roman BurešZnámá lidskoprávní organizace vyzvala britskou vládu, aby pomohla zlepšit podmínky věznění Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných materiálů serveru WikiLeaks. Ten byl zároveň v minulých dnech nominován na Nobelovu cenu míru.
Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) apelovala na vládu Velké Británie, aby pomohla zlepšit „přehnané a tíživé“ podmínky věznění Bradleyho Manninga, amerického vojenského analytika, zatčeného a obviněného z předání tajných materiálů americké vlády serveru WikiLeaks.
V minulých týdnech vyšlo najevo, že Manning je po matce britským občanem. I proto v úterý oslovila přímo vládu Davida Camerona, aby zajistila, že Manning bude mít ve vězení na námořní základně Quantico ve Virginii podmínky, které odpovídají britským i mezinárodním standardům.
„Jeho velšský původ znamená, že britská vláda by měla požadovat, aby takzvaný režim stálého pozorování za účelem prevence zranění neohrozil jeho schopnost se obhajovat,“ prohlásila ředitelka britské sekce AI Kate Allenová.
Režim stálého pozorování byl na Manninga uvalen kvůli údajné snaze spáchat sebevraždu. Ve skutečnosti to znamená pobyt na samotce pod neustálým dohledem, pouze ve spodním prádle a bez většiny osobních věcí, včetně brýlí na čtení.
Manningův právník David Coombs proti tomuto postupu podal stížnost, protože podle něj hraničí s týráním. Po stížnosti byl Manningův status snížen na pozorování za účelem prevence zranění, což ale podle Coombse neznamená prakticky žádnou změnu.
„Chtěli bychom, aby ho zaměstnanci ministerstva zahraničí navštěvovali stejně, jako by to udělali s každým jiným Britem zatčeným v zahraničí, kterému hrozí soud a velmi závažná obvinění,“ dodala Allenová.
Clive Stafford Smith, ředitel organizace Reprieve, která poskytuje právní pomoc lidem, jimž hrozí trest smrti nebo tajné uvěznění, přirovnal Manningovy podmínky ve vězení k těm na americké vojenské základně Guantánamo.
Třiadvacetiletý Manning je obviněn z osmi porušení federálního trestního práva včetně předávání tajných informací třetí osobě a dvou přestupků vojenského práva, které se týkají zveřejnění tajných polních zpráv z válek v Iráku a Afghánistánu.
Za jeho údajné spojení s předáním diplomatických depeší severu WikiLeaks prozatím formálně obviněn nebyl. Fakticky ale pochybuje o jeho vině i v tomto případě málokdo. Američtí státní zástupci nyní shromažďují důkazy, na nichž by bylo možno příslušnou žalobu založit.
Spoluzakladatel severu WikiLeaks Julian Assange by se měl pro změnu objevit v nejbližších dnech před soudem v Londýně, který má rozhodnout o jeho eventuálním vydání do Švédska. Tam je obviněn ze spáchání čtyř sexuálních deliktů.
Trauma z Iráku?
Americký deník Washington Post v úterý také zjistil, že přímí nadřízení Bradleyho Manninga se v minulosti údajně rozhodli nejednat podle posudku experta na duševní zdraví vojáků a třiadvacetiletého vojína poslat do Iráku.
„Konečné rozhodnutí, zda je voják připraven k nasazení do válečné zóny, vždy přináleží jeho přímým nadřízeným,“ cituje deník nejmenovaný vojenský zdroj s tím, že armádní vyšetřovatelé zjistili, že neuposlechnutí doporučení lékaře mohlo přispět k Manningovu rozhodnutí odcizit a zveřejnit tajné materiály.
Armádní vyšetřování také údajně zjistilo, že Manningovi nadřízení nedodržovali procedury, které by zajistily ostrahu míst s přístupem k tajným materiálům, čímž velmi zvýšili riziko porušení bezpečnosti, dodává Washington Post.
Cena pro WikiLeaks
Samotný server WikiLeaks, který Manningem odcizené materiály zveřejnil, byl mezitím nominován na Nobelovu cenu míru pro rok 2011. Postaral se o to norský poslanec Snorre Valen s odůvodněním, že server WikiLeaks je jedním z nejdůležitějších přispěvatelů ke svobodě slova a transparentnosti v 21. století
„Tím, že odhalily informace o korupci, porušování lidských práv a válečných zločinech, se WikiLeaks staly přirozeným uchazečem o Nobelovu cenu míru,“ prohlásil Valen doslova.
Norská Nobelova komise přijímá návrhy laureátů vždy do 1. února. Obvykle se jich sejde okolo dvou set. Pětičlenná rada má následně ještě čas do konce měsíce, aby přišla s vlastními nominacemi.
Server WikiLeaks je známý především postupným zveřejňováním čtvrt milionu tajných diplomatických depeší amerických ambasád a detailních zpráv z válek v Afghánistánu a Iráku. V letošním roce by se měl zaměřit na odhalování uniklých informací nadnárodních korporací, velkých bank a ropného průmyslu.
Další informace:
AFP Amnesty Urges Help for WikiLeaks Suspect, Bradley Manning
The Guardian Bradley Manning is UK citizen and needs protection, government told
Reuters WikiLeaks among nominees for Nobel Peace Prize