Assange má z dosavadních slyšení u soudu dobrý pocit

Právníci spoluzakladatele WikiLeaks představili argumenty, jimiž se pokoušejí bránit vydání Juliana Assange do Švédska. Serveru byly zároveň předány nové informace o dvou tisících zahraničních vlastnících problematických kont ve švýcarských bankách.

(pjed)

17.01.2011 15:47

A2_darryl_yeoh

Rozhodnutí o případné extradikci Juliana Assange by mělo padnout po dalším soudním slyšení, které je plánováno na začátek února. Foto Darryl Yeoh, flickr.com

Spoluzakladatel a nejznámější postava serveru WikiLeaks Julian Assange má z dosavadního průběhu slyšení, při nichž se u londýnského soudu rozhoduje o jeho vydání do Švédska, „dobrý pocit“. Několikrát to zopakoval v sérii mediálních výstupů, k nimž se odhodlal v posledním týdnu. Hlavní Assangeův advokát Mark Stephens zároveň novinářům rozeslal kostru obhajoby, kterou se snaží žádosti švédské prokuratury čelit.

Kostra se stává z pěti rámcových argumentů procedurální i věcné povahy. Stephens poukazuje na krácení práv jeho klienta (všechny součásti žaloby nejsou v angličtině), mezery v platnosti vydaného zatykače, možnou politickou motivaci aktu, genderové předsudky švédské strany i obecnou diskutabilnost obvinění, jemuž je Assange vystaven.

Švédská prokuratura viní Assange ze čtyř sexuálních deliktů, jichž se měl dopustit na dvou ženách. Jedním z nich je i znásilnění, které je ale ve Švédsku definováno mnohem přísněji než v ostatních zemích EU. V tomto konkrétním případě jde o předem nedomluvenou soulož s ženou v polospánku. Další delikty se týkají sexuálního naléhání a neochoty použít kondom. Obě poškozené měly zároveň s Assangem dobrovolný pohlavní styk.

Podle zakladatele WikiLeaks je žaloba politicky motivovaná a vydání do Švédska předstupněm k vydání do USA. Tam by s ním mohlo být podle právníků zacházeno jako s vězni z Guantánama – tedy bez nároku na právní ochranu.

V rozhovoru pro levicový list New Statesman Assange minulý týden varoval, že pokud se jemu či WikiLeaks něco stane, zveřejní balíček pěti set velmi citlivých depeší s informacemi, které by údajně „nepotěšily“ ani známého mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Právník Mark Stephens již v prosinci pohrozil, že v případě Assangeho zabití či odsouzení bude zveřejněna celá originální databáze kabelogramů z amerických ambasád, včetně jmen informátorů a dalších podrobností.

Assange se 7. prosince sám vydal londýnské policii. Dne 16. prosince byl propuštěn z vazby, musí však dodržovat zvláštní omezující režim a takřka neustále nosit monitorovací obojek. Spoluzakladatel WikiLeaks přebývá v současnosti v domě svého stoupence, bývalého vojáka Vaughana Smithe ve městečku Bungay na východě Anglie. Konečné rozhodnutí o jeho případné extradikci by mělo padnout po dalším slyšení u londýnského soudu, které je plánováno na 7., respektive 8. února.

Švýcarská spojka
Server WikiLeaks, či přesněji média, kterým poskytl přednostní přístup do své databáze, mezitím pokračuje ve zveřejňování dalších z 250 tisíc kabelogramů z amerických ambasád. V minulém týdnu se jeho redaktoři nechali slyšet, že chystají větší objem zpráv týkajících se politiky státu Izrael.

Známý švýcarský whistleblower Rudolf Elmer navíc v pondělí předal WikiLeaks data o několika tisících kontech, které si založily boháči z celého světa ve švýcarských bankách. Podle Elmerova vlastního vyjádření se jedná o data ze tří finančních institucí. Pokrývají období 1990 až 2009 a mají obsahovat informace, jež četné majitele kont usvědčují z daňových úniků. Mezi vlastníky příslušných kont jsou údajně hedgové fondy, nadnárodní korporace, osobnosti z uměleckých profesí i čtyřicet amerických a západoevropských politiků.

Švýcar zároveň uvedl, že WikiLeaks zřejmě nezveřejní příslušná data hned, protože bude nejdříve potřeba ověřit jejich pravost.

Rudolf Elmer působil do roku 2002 ve finančním ústavu Julius Baer, v němž řídil operace na Kajmanských ostrovech. S WikiLeaks spolupracoval již dříve. Ve Švýcarsku je stíhán za porušení bankovního tajemství a očekává se, že v souvislosti s předáním informací WikiLeaks na něj bude uvalena vazba.

Švýcarský bankovní systém i místní justice jsou obecně známy neochotou sdělovat podrobnosti o vlastnících kont ve zdejších finančních ústavech, i když se jedná o vklady z problematických zdrojů. Teprve minulý rok se podařilo unijním a americkým politikům domluvit určité mechanismy dílčí spolupráce.


Další informace:
The Guardian WikiLeaks: Julian Assange 'faces execution or Guantánamo detention'
The Guardian Swiss whistleblower Rudolf Elmer plans to hand over offshore banking secrets of the rich and famous to WikiLeaks
Reuters Swiss tax whistleblower to give WikiLeaks new data: report
AFP Swiss whistleblower to give bank data to WikiLeaks
BBC News Wikileaks' Julian Assange 'fears US death penalty'
BBC News Wikileaks given data on Swiss bank accounts


A co si myslíte vy? Diskuse (5 příspěvků)

Daniel Veselý - Překladatel

k jednomu zavaznemu kabelogramu o Izraeli Úterý, 18.Ledna 2011, 11:12:59

jsem psal
Izrael podle WikiLeaks plánuje totální válku proti Libanonu a Gaze
http://www.blisty.cz/art/56509.html

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 18.Ledna 2011, 13:03:14

Pokud nenastalo něco, o čem nevím, nebyl tento kabelogram doposud zveřejněn celý, ale jen ve výňatcích přeložených do norštiny. Těžko tak ověřit, co v něm skutečně stojí.

Daniel Veselý - Překladatel

No vzdyt jsem Úterý, 18.Ledna 2011, 16:45:4

to tak napsal, publikovan v Aftenpostenu, prelozen Juanem Colem. Nevidim duvod, pro o tom takhle neinformovat. Toho beru celkem vazne. Kdyz prebiras info ze zahranicnich agentur nikdy nemas stoprocentni jistotu cernyho na bilym.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 18.Ledna 2011, 17:58:58

jasný, však to bylo jen info pro ostatní čtenáře. Cole je odborník a i pro mě důvěryhodný autor ... mně jenom přijdě divný, že Aftenposten nezveřejnil ten kabelogram v originále ... že jenom přeložil určitý pasáže do norštiny.

Daniel Veselý - Překladatel

Kabelogramy WL o izraelskem utoku na Gazu Středa, 19.Ledna 2011, 16:26:54

ktere exkluzivne obdrzel Counterpunch. http://www.counterpunch.org/wikigazacables.html

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.