Barmští generálové chtějí zprivatizovat 90 procent podniků

Podle zjištění barmských novinářů se v zemi chystá rozsáhlá privatizace státního majetku. Část pozorovatelů za tím vidí posilování pozice nové elity, jiná snahu o odměny pro tu odcházející. Možný je i zájem Číny.

(rbs)

17.01.2011 17:35


Spoluautor: Petr Jedlička

Than_shwe2

I když má Barma již civilní vládu, za nejmocnějšího muže země je stále považován generál Than Šwe. Foto Evan Schneider, UN Photo

Barmská vláda údajně plánuje do konce letošního roku zprivatizovat devadesát procent státních podniků. Informaci přinesla místní média s odkazem na prohlášení náměstka ministra průmyslu. Ukáže-li se informace jako pravdivá, půjde o jeden z nejzásadnějších zásahů do ekonomického, ale i politického systému země od nástupu vojenské junty.

Agenturní analytikové se v hodnocení zprávy rozdělili do tří táborů. Dle prvního jde o snahu nové, či lépe staronové elity vzešlé z listopadových voleb o pojištění pozic; dle druhého o zajištění jakéhosi odstupného dosluhujícím kádrům. Třetí skupina navíc upozorňuje na čínské zájmy v oblasti a možné rozšíření ekonomického vlivu.

Drtivá většina pozorovatelů ze všech názorových proudů je ovšem toho názoru, že z každé varianty případných změn vlastnických vztahů budou profitovat především horní vrstvy společnosti.

Zpráva se poprvé objevila v posledním vydání barmského ekonomického čtrnáctideníku Biweekly Eleven. Odtud ji zřejmě přebraly i další barmské zdroje. Přes všechnu snahu zpravodajských agentur se dosud nepodařilo získat oficiální vyjádření režimu.

Podle Marka Gregorye z BBC však nejde o nic neobvyklého redaktor připomíná, že získat spolehlivé informace o hospodářské situaci země je tradičně potíž. Mnoho důležitých reforem tak novinářům i v minulosti uniklo. Za posledních dvanáct měsíců například junta bez větší pozornosti zprivatizovala přibližně stovku státních firem včetně sítě benzínových pump a částí přístavů. Jejich vlastníky se staly rodiny nejvýznamnějších generálů.

Absolutní vláda junty skončila v Barmě oficiálně Republice Myanmarského svazu po loňských volbách, jež byly první po dvaceti letech. Značná část vojenské elity ovšem jen přestoupila do nově založených stran a zemi kontroluje dál. Nová ústava z roku 2008 navíc ponechává armádě stále značné pravomoci.

Další informace:
BBC News Burma to privatise 90% of its companies - report
Democratic Voice of Burma Burma to privatise 90% of industry
AFP Myanmar planning large-scale privatisation: media


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.