Šabatová opustila nefunkční vládní radu pro lidská práva

„Prostě si myslím, že nemá cenu být členkou orgánu, který nefunguje, a radit vládě, u níž mám pochybnosti, zda to myslí s lidskými právy vážně,“ řekla ke své rezignaci Šabatová.

(jrd)

03.11.2010 12:06

361313_mediafax_michal_kalasek

Šabatová protestuje proti bezvládí v oblasti lidských práv: vlastní rezignací na místo ve vládní radě. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Členka Rady vlády pro lidská práva Anna Šabatová na svou funkci podala rezignaci. Vyjádřila tak protest premiérovi, který si dosud nezvolil nástupce za odvolaného Michaela Kocába. Jak Kocáb, tak Šabatová jsou toho názoru, že vláda ochranu lidských práv přehlíží.

V dopisu oznamujícím svou rezignaci Šabatová apeluje přímo na premiéra: „S ohledem na neobsazenost funkce zmocněnce vlády pro lidská práva, který je předsedou rady, svou rezignaci adresuji přímo Vám.“

Rada vlády pro lidská práva se od jmenování současného kabinetu nesešla ani jednou. Po odvolání předsedy Michaela Kocába zeje úřad skoro dva měsíce prázdnotou. Mnoho lidí proto začíná vážně pochybovat o zájmu pravicové vlády o lidská práva. Priority koalice evidentně leží někde jinde.

„Prostě si myslím, že nemá cenu být členkou orgánu, který nefunguje, a radit vládě, u níž mám pochybnosti, zda to myslí s lidskými právy vážně,“ vysvětlila Šabatová Parlamentním listům. 

„Rada nemá svého představitele a celé měsíce nepracuje, to je hlavní důvod. Poslední příslovečnou kapkou, která přispěla k mému rozhodnutí, které jsem zvažovala od léta, byla otevřená a jmenovitá podpora předsedy vlády Lianě Janáčkové ve volbách do Senátu (pozn. proslulé rasistickými výroky),“ vysvětlila Šabatová, kterou v létě nominoval Senát na ombudsmana.

Nečas odvolal Kocába v půlce září s tím, že jeho agendu do dvou týdnů převezme někdo další. Dosud se tak nestalo. Navíc ve vzduchu visí obavy z naplnění slov premiérova poradce Romana Jocha, který v létě tvrdil, že premiérovi doporučí Radu pro lidská práva zrušit.

Michael Kocáb se pro Deník Referendum k situaci v lidskoprávní oblasti vyjádřil s velkou skepsí: „Já jsem bohužel tento laxní přístup pana premiéra čekal, proto jsem svůj odchod podmiňoval tím, že chci funkci předat konkrétní osobě, což mi nebylo umožněno. Úřad se teď zmítá v naprostém bezvládí. Vzhledem k našim závazkům k EU, OSN, OBSE a Radě Evropy je tento stav neudržitelný. Navíc před asi čtrnácti dny byla úřadu odebrána evropská agenda pro lidská práva EU, což považuji za naprosto skandální. Česká republika tedy nebude dohlížet na naplňování lidskoprávních smluv v rámci EU. "


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.