Lidskoprávní sdružení kritizují vládu, aktivista Holomek Jocha

Znepokojená občanská sdružení žádají dopisem premiéra o schůzku ohledně nejasného vymezení agendy lidských práv na Úřadu vlády. Romský aktivista Karel Holomek zároveň zkritizoval hrozící jmenování Romana Jocha.

(hh)

02.09.2010 18:58


Spoluautor: ČTK

269067_mediafax_vojtech_brtnicky

Romský aktivista Karel Holomek. Foto Vojtěch Brtnický, Mediafax

V souvislosti s Kocábovým odvoláním či rezignací se ve čtvrtek na premiéra obrátila otevřeným dopisem ředitelka Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková. Žádá premiéra o schůzku k tematice lidských práv ve vládní agendě.

V dopise píše: „Dovolte nám vyjádřit hluboké znepokojení, že programové prohlášení vlády věnuje otázce lidských práv a základních svobod velmi malou pozornost, a že se vláda dosud nijak nepostavila k otázce postu zmocněnce vlády pro lidská práva a zachování lidskoprávních poradních orgánů vlády, jež v současnosti spadají do gesce zmocněnce.“

Smiggels-Kavková zdůrazňuje, že jde o velmi důležitou oblast věnující se lidským právům a základním svobodám, postavení romské menšiny, osob se zdravotním postižením, seniorů, migrantů, tématu rovnosti žen a mužů či neziskových organizací.

Dalšími signatáři dopisu jsou Calla, Česká ženská lobby, Ekumenická akademie, Národní rada osob se zdravotním postižením, Poradna pro občanství – občanská a lidská práva, Romea, Sdružení Romů na Moravě a Amnesty International.

Protestuje i romský aktivista
Ohroženo je i postavení České republiky v mezinárodní iniciativě Dekáda romské inkluze, kde Českou republiku zastupuje romský aktivista Karel Holomek. Ten zvažuje rezignaci kvůli názorům Romana Jocha, budoucího poradce premiéra pro oblast lidských práv a zahraniční politiky.

„S velkou nelibostí sleduji, jak současná vláda přistupuje k vytváření agendy lidských práv," dodal v rozhovoru pro Lidové noviny inženýr Karel Holomek, někdejší poslanec, zakladatel Muzea romské kultury a syn prvního československého vysokoškolsky vzdělaného Roma. Jochovy názory považuje Holomek za nedemokratické.

Dekáda romské inkluze 2005–2015 je mezinárodní iniciativa osmi států (Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Černá Hora). Iniciativa vznikla na popud Světové banky a Open Society Institute (nevládní instituce založené Georgem Sorosem) v průběhu regionální konference: „Romové v rozšířené Evropě: Výzva pro budoucnost“ konané v Budapešti v červnu 2003 za účasti zástupců vlád výše uvedených států.

Cílem Dekády je podstatné zlepšení životní situace Romů, a to především v oblasti vzdělání, bydlení, zdraví a zaměstnanosti. Účastnické státy se zavazují k vytvoření a uplatňování politik a programů přispívajících ke zmenšení chudoby a sociální exkluze Romů v průběhu trvání Dekády. Při naplňování cílů Dekády je podstatné plné využití a zapojení Romů samotných.

Nečas: s Kocábem už se scházet nebudu
Premiér Petr Nečas ve čtvrtek v Uherském Hradišti zopakoval, že když zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb nerezignuje, navrhne vládě jeho odvolání.

Úřad vlády ve středu oznámil Kocábovu rezignaci. Kocáb sám ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že byl připraven rezignovat, ovšem ohlášení jeho odchodu médiím dříve, než se tak skutečně stalo, pokládá za nesolidní.

„Pochopil jsem premiérův politický zájem, abych mu jeho problém s lidskými právy ulehčil rezignací a chtěl jsem mu i vyhovět,"uvedl Kocáb.

Premiéra už ve středu požádal o další schůzku, kde by si nedorozumění vyjasnili. Předseda vlády však možné další setkání odmítá.

„Po tom, co proběhlo ve středu, k tomu není sebemenší důvod," řekl předseda vlády. Středeční jednání s Kocábem označil za korektní schůzku, která končila podáním rukou a poděkováním za Kocábovo působení. „Dohodli jsme se, že pan Kocáb nabídne rezignaci. Považuji tu situaci z lidského hlediska za velmi nedůstojnou. Skoro se divím, že pan Kocáb je ochotný něčím podobným projít. Musí vědět, že za těchto okolností spolupráce na úřadu vlády nemůže pokračovat," uvedl Nečas.

Nečas také odmítl, že by novým zmocněncem pro lidská práva mohl být ředitel Občanského institutu Roman Joch, jehož si nedávno vybral za poradce v otázkách menšin. „To je jméno, které je krajně nepravděpodobné. Přiznám se, že mě ani nenapadlo," řekl premiér.

Další informace:
lidovky.cz Romský aktivista Holomek: Odejdu kvůli Jochovi


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.