D11: další zvrat, stát asi zruší vyvlastnění Havránkové

Schizofrenie státu vůči farmářce zřejmě dosáhne vrcholu, názor na to, zda Havránkovou vyvlastnit, nebo se s ní dohodnout, vláda poslední dobou mění zhruba každý měsíc.

(jm)

05.06.2010 11:33


Spoluautor: ČTK

320391

Vláda prostřednictvím ministryně Kovářové zjistila, že se Havránková a její sestra chtějí dohodnout. Havránková to říká už šestnáct let. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Jak uvedl internetový server Deník.cz, stát zřejmě v pondělí opět změní názor na to, zda kvůli dálnici D11 farmářku Ludmilu Havránkovou a její sestru Jaroslavu Štrosovou vyvlastnit, nebo se s nimi dohodnout. Tentokrát by měl podle vyjádření ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové nastavit vlídnější tvář a zrušit své vlastní usnesení o tom, že je třeba obě sestry vyvlastnit.

Zatím naposledy se totiž ministři před několika dny usnesli, že vyvlastnění je nutné, protože dohoda s Havránkovou a její sestrou není možná. Havránková se přitom se státem dohodnout chce po celou dobu trvání šestnáctiletého sporu. Její sestru zase úřady „objevily“ teprve nedávno a učinily jí pouze jednu nevýhodnou nabídku, kterou Štrosová odmítla.

„Ověřila jsem si, že paní Štrosová je ochotná věc vyřešit dohodou, proto budu v pondělí hovořit s členy vlády o revokaci našeho dřívějšího usnesení,“ citoval nyní server Deník.cz ministryni Kovářovou. Hlavní vyjednavač z úřadu vlády Michal Frankl přitom minulý týden prohlásil, že právě Štrosová dohodu ztěžuje. Kvůli údajným komplikacím pak padla i již podepsaná dohoda s její sestrou Havránkovou o směně pozemků, prý s tím, že farmářka nemůže svým závazkům v dohodě právě kvůli neochotné sestře dostát.

Podle informací médií ovšem Štrosová 30. května sdělila Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), že s návrhem směny pozemků souhlasí. Vládní zmocněnec pro výstavbu D11 Ivo Toman k tomu uvedl, že ŘSD se bude sdělením zabývat a že dohoda je možná kdykoliv v procesu vyvlastnění.

Dohoda státu dojednaná s Havránkovou spočívala v tom, že farmářka za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků měla dostat do pronájmu. Za pozemek Štrosové stát nabízel necelých 200 tisíc korun.

Proti vládnímu usnesení o vyvlastnění pozemků pro D11 protestovali jak farmáři, tak i hradecký primátor Otakar Divíšek. Stát podle něho Havránkovou potrestal za svou vlastní liknavost, neboť farmářka dlouhodobě upozorňovala, že pozemky nutné k dostavbě dálnice nevlastní sama.

Dálnice D11 by měla po dokončení vést z Prahy kolem Poděbrad a Hradce Králové až na hranice Polska. Nyní zbývá dokončit zhruba 70 kilometrů, výstavba tří kilometrů do Hradce Králové je už řadu let zablokovaná právě proto, že stát stále nemá zcela jasno, jakým způsobem by chtěl pozemky Havránkové získat.

Další informace:
Deník.cz Vláda možná zruší vyvlastnění Havránkové


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.