Statkářka Havránková podepsala dohodu, stát ji vyvlastní i tak

Po třech týdnech a jedné nízké nabídce stát ukončil vyjednávání se sestrou statkářky Ludmily Havránkové, které pozemky pod plánovanou trasou dálnice D11 do Hradce Králové částečně patří. Ministři pak jedenácti hlasy pro odhlasovali vyvlastnění.

(jm)

24.05.2010 17:20


Spoluautor: ČTK

D11_mapa

V pondělním tisku oznámil ráno premiér Jan Fischer, že bude volit pravici. Odpoledne už vláda vyvlastňovala. Mapa Biessert, Wikipedia

Ani dobrá vůle a podepsaná smlouva se státem nemá statkářku Ludmilu Havránkovou ochránit od vyvlastnění ze strany státu. Stát si totiž usmyslel, že se nedokáže dohodnout s její sestrou Jaroslavou Štrosovou, která je spolumajitelkou části pozemků pod plánovanou dálnicí do Hradce Králové, které se stát už téměř dvě desetiletí snaží získat.

O existenci sestry statkářky Havránkové se státní představitelé dozvěděli teprve před třemi týdny – pozemky na zbývající tři kilometry dálnice D11 se přitom snaží získat už od roku 1994. Havránkovou chtěli vyvlastnit naposledy letos v lednu, v dubnu se s ní naopak dohodli na výměně potřebných tří hektarů za tři jiné a dlouhodobém pronájmu dalších sto třiceti hektarů. Tato dohoda rozhodnutím o vyvlastnění padla.

Zatímco s Havránkovou se úředníci pokoušeli častěji po zlém než po dobrém dohodnout šestnáct let, s její sestrou začali pozemky řešit teprve před třemi týdny. Podle vyjádření syna Štrosové, který je zároveň jejím advokátem, stát údajně nabídl za část pozemku, který pro dálnici potřebuje, příliš nízkou částku: za zhruba polovinu ze sedmnácti set hektarů pouhých sto šedesát tisíc korun.

Jak pro ČTK uvedl hlavní vyjednavač z úřadu vlády Michal Frankl, vláda v pondělí rozhodovala, zda vyvlastnit pouze Štrosovou, anebo – bez ohledu na uzavřenou dohodu – vyvlastnit společně se sestrou i Havránkovou. Štrosová prý za svůj podíl požadovala násobně víc, než nabízel stát. „Podmínky pro dohodu s celou rodinou Havránků nebyly naplněny," uvedl Frankl s tím, že pro vyvlastnění hlasovalo jedenáct ministrů.

Syn Štrosové údajně čekal na další nabídku státu do minulé středy, potom odjel do zahraničí, odkud by se měl vrátit tento týden. Žádná další nabídka ovšem nepřišla.

Havránková již v reakci na pondělní rozhodnutí vlády prohlásila, že se vyvlastnění bude bránit soudní cestou.

Další informace:
Aktualne.cz D11: Vláda vyvlastní Havránkovou. Přestože podepsala


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.