Klaus v pondělí na Hradě přijme lídry všech stran nové Sněmovny

Před zítřejšími jednáními s předsedy stran se klade jediná otázka: pověří vedením jednání o nové vládě Bohuslava Sobotku?

(čtk)

30.05.2010 18:34

324839_mediafax_milan_kammermayer

Václav Klaus se opět ocitne v ohnisku pozornosti, jak to má nejraději. Foto Milan Kammermayer, Mediafax

Prezident Václav Klaus pozval na pondělí na Pražský hrad ke konzultacím lídry všech stran, které se dostaly do Sněmovny. Jednat s nimi bude postupně, v pořadí podle jejich volebního zisku. Všichni předsedové stran pozvání přijali. V tiskovém prohlášení to dnes oznámil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Jako první přijde na Hrad v 10:00 místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který převzal vedení ČSSD poté, co v reakci na výsledek voleb odstoupil Jiří Paroubek. ČSSD sice volby vyhrála, ale šanci na sestavení koalice má spíše ODS spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Tyto tři strany chtějí už v pondělí zahájit podrobná vyjednávání o budoucí vládě.

Sobotka nicméně stojí o šanci pokusit se o sestavení vlády jako první, i když k výsledku své mise je skeptický. Prezident se dříve držel toho, že jako prvního jednáním pověřil vítěze voleb.

Podle lídra ODS Petra Nečase na vítězství ve volbách nestačí pouze zisk největšího počtu hlasů. Musí podle něj existovat i možnost koaliční dohody. Rozhodnutí ale Nečas nechává na prezidentovi.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg míní, že by bylo lepší nechat Sobotkovi prostor, aby nevznikly pochybnosti.

Klaus v sobotu při sledování průběžných výsledků voleb na dotaz, zda pověří sestavením vlády vítěze voleb, odpověděl, že důležité budou i výsledky dalších stran. „Myslím, že tak nějak to bude, ale víme, že se to ještě může velmi zamotat, bude záležet, kdo skončí na dalších místech a s jakým ziskem," konstatoval.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.