ČEZ má potíže: komanda budou stíhána a soudy mu berou kompetence

Prošetřování činnosti komand společnosti ČEZ bude pokračovat i nadále. Nejvyšší správní soud navíc rozhodl, že ve sporech o připojení odběratelů k energické síti bude rozhodovat nezávislý soud, nikoli Energetický regulační úřad.

(dar)

06.05.2010 11:46

309403_mediafax_ales_behounek

Nejvyšší správní soud? Mají štěstí, že berou elektřinu od E.ONu... Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Přestože státní zástupce koncem dubna zastavil trestní stíhání třinácti kontrolorů z přepadového komanda ČEZ, pokračuje policie v prověřování dalších případů. Zastavena – navíc zatím nepravomocně – totiž byla jen část těchto případů.

„Nadále probíhá prověřování pracovníků ČEZ Měření, s.r.o., bývalého útvaru NTZ, pro podezření z možného spáchání trestných činů podvodu, porušování domovní svobody, omezování osobní svobody a útisku spáchaných celkem 67 útoky," uvedla pro server Aktuálně.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková.

Někteří aktéři honů na „černé odběratele“ navíc figurují v několika kauzách. „Rozhodnutí OSZ v Olomouci o zastavení trestního stíhání obviněných pracovníků ČEZ nemá žádný vliv na další průběh prověřování této trestní věci, nesouvisí  se zásahem ze dne 6. 12. 2005, při kterém došlo k úmrtí jedné osoby, ani s nošením zbraně některými pracovníky útvaru Netechnických ztrát," dodala Ševčíková.

Je tedy pravděpodobné, že v nejbližších dnech žalobci předají spisy policistům, kteří se začnou vydíráním občanů ze strany tzv. útvaru technických ztrát ČEZ zabývat.

Energetická společnost navíc utrpěla další prohru. Nejvyšší správní soud totiž definitivně rozhodl v jejím sporu se soudy o rozhodovacích pravomocech. O povinosti připojovat elektřinu v domě, kde se vyskytly černé odběry, nyní již nebude rozhodovat Energetický regulační úřad, nýbrž výhradně soud.

Ukázkový případ nyní řeší soud v obci Církvice v severních Čechách. Podle zjištění ČEZ se zde v jednom domě vyskytl případ černého odběru, a proto celý dům odpojil od energie. S ním i nájemníky, kteří za energie řádně platili a o černém odběru nic nevěděli.

Jeden obyvatel proto požádal soud, aby vydal předběžné opatření, které by nařídilo společnosti ČEZ obnovit dodávky do jeho bytu. A okresní soud v Děčíně žalobě zákazníka skutečně vyhověl a nařídil elektřinu zapojit. S následným odvoláním u ústeckého krajského soudu však energetický gigant uspěl s tvrzením, že pravomoci v takovýchto případech má pouze Energetický regulační úřad.

Postižení odběratelé, kteří se nezřídka stali i oběťmi vymahačských komand ČEZ, si však stěžovali, že Energetický regulační úřad nadržoval při sporech výhradně ČEZ, a navíc svá rozhodnutí neúměrně protahoval, čímž stěžoval situaci od elektřiny odříznutých obyvatel.

Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že ve sporných případech, kdy existuje smlouva o dodávkách elektřiny mezi odběratelem a ČEZ, má rozhodovací pravomoc soud. Soudy by jinak přišly o jednu ze základních pravomocí – a sice rozhodování sporů v soukromoprávních vztazích.

Další informace:
Aktualne.cz ČEZ nemá vyhráno. Policie šetří dalších 67 případů
Aktualne.cz ČEZ se soudům nevyhne. Pře o odpojení úřadu nepatří


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.