Spory ČEZ a občanů by mohl řešit energetický ombudsman

Energetický ombudsman by měl pro příště zabránit opakování zběsilých lovů na odběratele, které předvádělo komando ČEZ.

(dar)

12.02.2010 09:43

268245_mediafax_mikulas_krepelka

Ministr Tošovský by chtěl zřídit energetického ombudsmana. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský chce svolat jednání odpovědných úřadů a institucí, kde by mělo dojít ke stanovení nových pravidel pro odhalování černých odběratelů energie. Ministra k tomuto kroku vedla zjištění o chování komanda ČEZ, které si od občanů vynucovalo přiznání k černému odběru nezákonnými prostředky.

„Jsem přesvědčen, že je velmi potřebné stanovit srozumitelná pravidla kontroly a potírání nelegálních odběrů energií," prohlásil ministr Tošovský. Jednání by se měli zúčasnit zástupci institucí jako jsou Energetický regulační úřad, Státní energetická inspekce, policie a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Na základě výsledků jednání této pracovní skupiny předpokládáme případnou úpravu legislativy," vysvětlil ministr. Prvním z kroků by mělo být zrušení tzv. rozhodčí doložky. Ta totiž svěřovala rozhodnutí sporu arbitrovi, jenž ovšem nebyl nestranný, nýbrž zastupoval energetický koncern.

Právě takové smlouvy museli občané pod nátlakem komanda ČEZ podepisovat. Na problém rozhodčí doložky upozornil ochránce lidských práv Otakar Motejl, který poslancům doporučil její zrušení.

Činnost ombudsmanova úřadu zřejmě inspirovala ministra Tošovského k prohlášení, že chce prosadit zřízení institutu energetického ombudsmana. Ten by měl arbitra nahradit.

Další informace:
Aktualne.cz  Ministr začal jednat. Kvůli komandu ČEZ chce nový zákon


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.