Praha hledá ubytování pro bezdomovce. Primátor Hřib chce i vyklidit nevěstinec
Jan KašpárekHlavní město v obavách z pandemie uzavřelo noclehárny pro lidi bez domova. Ty se snaží ubytovat mimo jiné v kempech i ubytovnách. Nejchudším pomáhají i dobrovolníci. Primátor Hřib pro ně chce vyklidit nevěstinec v Holešovicích.
Poté, co vláda občanům nakázala zůstávat co nejvíce doma, vyvstala otázka, jak mají nařízení dodržovat lidé bez domova. Těch je v České republice podle dat ministerstva práce a sociálních věcí čtyřiadvacet tisíc, přičemž asi polovina přespává venku či v zimních noclehárnách.
Rezort odhaduje, že jen v Praze tato nejohroženější skupina čítá na dva tisíce lidí. Data jsou ovšem pouze přibližná a mohou se měnit i v návaznosti na roční období.
Hlavní město před časem z obav před šířením nového koronaviru SARS-Cov-2, uzavřelo nouzové noclehárny a snaží se lidi bez domova provizorně ubytovat na místech splňujících alespoň základní hygienické standardy. Pražští radní ve spolupráci s největšími poskytovateli sociálních služeb, jako je Charita, Naděje či Armáda spásy, shánějí levné hotely, ubytovny i kempy.
„Inspirovali jsme se dobrou praxí v zahraničí, podobný přístup zvolilo například Chicago, Londýn či Paříž. Naším cílem je v nejbližším období zajistit 330 až 500 lůžek. Je potřeba si uvědomit, že lidé bez domova mají často různé zdravotní komplikace a jejich pobyt ve skupinách na ulici či v MHD v současnosti představuje zvýšené riziko nejen pro ně, ale i pro všechny Pražany,“ předeslal koncem minulého týdne radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti).
Město se rozhodlo v prvním měsíci pandemie do hygienických opatření pro lidi bez domova investovat 2,3 milionu korun. Počítá se stropem sedmi tisíc korun měsíčně na lůžko. V budoucnu se mají náklady alespoň částečně provázat se státním doplatkem na bydlení, a výdaje pražské pokladny se tak zřejmě sníží.
Podle údajů radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mileny Johnové se k pondělnímu ránu podařilo zajistit prakticky stejný počet nových míst, jakým dříve disponovaly nyní uzavřené noclehárny, tedy zhruba 330. Další dlouhodobé kapacity poskytují azylové domy. Nejvíce nově zřízených lůžek, dohromady sto padesát, připadá na „humanitární stanová místa“ na Císařské louce a v Tróji.
Ty provozuje Naděje a Charita ve spolupráci s dobrovolníky Českého červeného kříže. Tábory se snaží nabízet nejen místo k přespání, ale také potraviny a hygienické zázemí. Ve stanovém městečku na Císařské louce působí i spolek Medicinaulici sdružující za účelem zdravotnické pomoci lidem bez domova studenty lékařských fakult.
„Pracovníci na Císařské louce se snaží, co mohou, ale není tam sedmdesát koupelen ani sedmdesát záchodů. Zajistit hygienické podmínky vyhovující pro dobu pandemie je na takovém místě nemožné. Všichni odborníci se shodují, že je žádoucí, aby byli lidé bez domova ubytováni v samostatných buňkách s vlastními koupelnami, třeba právě v prázdných hotelech,“ komentuje stanové řešení Ivana Kočíková ze skupiny Tlustá čára, která neziskovým organizacím pomáhá se zajištěním a distribucí materiálů.
Praha hledá další místa, možná zabere Showpark
Praha se snaží počet provizorně ubytovaných lidí průběžně zvyšovat, na všechny se ovšem zřejmě jen tak nedostane. „Pět set lůžek je cíl, kterého bychom rádi dosáhli co nejrychleji, narážíme ovšem na kapacity poskytovatelů služeb. Nechceme totiž lidi jen nastěhovat a doufat, že bude vše v pořádku, ale zajistit také patřičné zázemí přes sociální pracovníky a občanské organizace,“ vysvětlil Deníku Referendum Zábranský.
„V týdnu ale plánujeme rozjíždět další kamenná ubytovací místa,“ dodal s tím, že město chce výhledově pro navyšování kapacit zřídit také speciální týmy sociálních pracovníků. Situaci ovšem komplikuje riziko šíření viru. V případě, že by se lidé v terénu dostali do kontaktu s nakaženými, by totiž nový systém mohly ochromit karantény.
Kvůli akutnímu nedostatku sociálních pracovníků chodí dobrovolníci i do terénu. „Sehnat člověka, který v klidu a bezpečí domova dobrovolně ušije roušky, je relativně snadné. Nalézt však někoho, kdo se v současné situaci nebojí vyjít ven a podat roušku do ruky člověku bez domova, je však docela oříšek,“ upozorňuje Kočíková.
Praha shání ubytování pro lidí bez domova i na netradičních místech. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) minulý týden vyzval společnost E.R.O.C., aby vyklidila prostory nevěstince Showpark v areálu holešovické tržnice.
O ten v posledních letech město vedlo spor s firmou Delta Center. Magistrát komplikovanou soudní při nedávno vyhrál, a vymohl si vyklizení prostor i doplacení dlužného nájmu s příslušenstvím ve výši téměř čtvrt miliardy korun.
E.R.O.C. provozuje svůj klub v areálu tržnice právě na základě dohody s Delta Center. Hřib proto označil působení Showparku na daném místě za nelegální a dal jednateli společnosti třídenní ultimátum na vyklizení. Opřel se v tom o krizový zákon, podle kterého má coby primátor koordinovat nouzové ubytování a v případě nutnosti disponuje pravomocí nakázat soukromníkům poskytnutí prostor.
Zpráva●Jan Kašpárek
Co Čech, to dobrovolník. Nemocnicím pomáhají medici, seniorům stovky mladých</p><p></p><p></p><p>
„Je zapotřebí zabezpečit nouzové ubytování i pro osoby bez domova, kterým byla nařízena karanténa. Aby mohl být naplněn smysl a účel nařízené karantény, musí mít tyto osoby místo, kde se budou po dobu nařízené karantény zdržovat,“ vysvětlil Hřib v dopisu provozovateli Showparku. Ten se poskytnutí místa potřebným nebrání, uvádí ale, že se k tomu holešovická tržnice nehodí a pro účely bydlení není zkolaudovaná.
Z třídenního ultimáta prozatím sešlo a o budoucnosti nevěstince se jedná. „Dnes odpoledne se uskutečnilo místní šetření a hygienici vyhodnocují jeho výsledky společně s dalšími podklady a revizemi. I nadále jsme v kontaktu se zástupcem provozovatele,“ sdělil Deníku Referendum mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Nové vedení Prahy 1 před bezdomovci varuje
Lidmi v nouzi se v Praze nezabývá pouze magistrát, ale i jednotlivé městské části, policie i dobrovolníci. Kupříkladu radnice Prahy 1, již po lednové převratu řídí středo-pravicová koalice STAN, KDU-ČSL, TOP 09, ODS a ANO, občany v prvé řadě varovala před údajným shlukováním lidí bez domova.
„Magistrát sice zajistil náhradní prostory a jedná s poskytovateli služeb, nicméně mezi osobami bez přístřeší je patrná vzrůstající nervozita. Doporučujeme, abyste se těmto osobám sdružených do hloučků vyhýbali. Pokud se v tomto smyslu setkáte s agresivitou a vyhrožováním, doporučujeme volat policii,“ objevilo se bez dalších podrobností na oficiální facebookové stránce městské části.
Proti podobnému vzbuzování obav se vymezili Medicinaulici. „Souhlasíme, že je potřeba jistá míra opatrnosti, když oslovujeme neznámé. A v době pandemie není dobré se k nikomu příliš přibližovat, ale jsme přesvědčeni, že není potřeba mít přehnaný strach a zvláště nyní je důležité si navzájem pomáhat,“ napsali v reakci na vyjádření Prahy 1. Zdůraznili, že lidem na ulici lze nyní pomoci rouškami, jídlem či zprostředkováním kontaktu na Armádu spásy či Naději.
Pokud si vzpomínám, liberální levice prosazovala "legalizaci" prostituce (starší články na toto téma lze dohledat na DR).
Nebylo by tedy zabrání nevěstince pro účely ubytování bezdomovců porušením práva žen rozhodovat svobodně o svém těle? (... bych se s úšklebkem zeptal "ochránců" práv žen.)