Íránská odveta: zatím 22 raket na dvě základny
Petr JedličkaRakety byly vystřeleny v noci z íránského území. Zasažena byla základna Al-Asad u Bagdádu a další komplex u Irbílu. Oběti na životech dle všeho nebyly. Trump chce reagovat zatím jen sankcemi.
Íránské revoluční gardy začaly s odvetou za americký atentát na svého nejznámějšího velitele, generála Kásima Sulejmáního. Stalo se tak v noci na středu. Přesně v hodinu, kdy byl Sulejmání v pátek zabit, začaly dopadat balistické střely krátkého doletu na leteckou základnu Al-Asad západně od Bagdádu. O něco později byla podobně zasažena také základna u Irbílu v kurdské části Iráku.
Celkově bylo odpáleno dvaadvacet raket, sedmnáct na Al-Asad a pět na Irbíl. Všechny vzlétly z íránského území. Dle dosud dostupných informací při útoku nikdo nezemřel a dokonce se zdá, že základny byly evakuovány. USA tak měly pravděpodobně informace o útoku dopředu.
Íránská státní televize sice odvysílala ve středu ráno citaci armádního zdroje, podle kterého usmrtil útok osmdesát Američanů, ale že americká vláda to před veřejností zatajila; později však toto tvrzení už žádný zdroj nezopakoval. Ani íránský prezident Rúhání, ani nejvyšší íránský duchovní vůdce Chameneí navíc v dopoledních projevech žádné mrtvé nezmínili.
Podle Rúháního i Chameneího byl úder především jednoznačným vzkazem, že Írán potrestá jakýkoliv útok na své státní příslušníky. Také dle íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa šlo o „obranný úder“ na zařízení, ze kterých jsou prováděny útoky proti íránským občanům.
I samy republikánské gardy pro agenturu IRNA uvedly: „Varujeme všechny americké spojence, kteří poskytují svoje základny jejich teroristickým silám, že území, jež slouží za výchozí body aktům agrese vůči Íránu, bude i nadále cílem (podobných úderů).“
Z Trumpovy administrativy nepřišel až do večera (dopoledne v USA) žádný oficiální vysvětlující komentář. Večer se pak vyjádřil sám prezident, avšak zdrženlivě: zopakoval důvody zabití Kásima Sulejmáního, uvedl, že USA si přejí mír a na poslední raketový útok budou reagovat zpřísněním sankcí, a varoval před dalšími „agresemi“.
Druhou a větší část svého vystoupení věnoval Trump chvále různých svých politik a kritice dohody o íránském jaderném programu uzavřené za prezidenta Obamy. Konkrétně zdůraznil, že rakety použité proti americkým základnám zaplatily Íránu peníze, jež země získala právě po podpisu jaderné dohody.
Mezi analytiky se nyní debatuje, zda-li je provedeným úderem-gestem odveta za Sulejmáního atentát skončena, protože se Írán rozhodl situaci deeskalovat, anebo zda jde jen počátek něčeho většího.
Íránský vůdce Chameneí v televizním projevu uvedl, že provedený útok zatím „dostatečnou odpovědí nebyl“ a že Sulejmáního smrt bude náležitě pomstěna až „ukončením americké přítomnosti v regionu“ — což může znamenat cokoliv.
Prezident Rúhání se zase nechal slyšet, že Washington „možná uťal“ zabitím Sulejmáního „Íránu ruku“, ale že v odpovědi „přijde Amerika v regionu o nohu“, což je mnohoznačné neméně.
Během třídenního státního smutku a oficiálního trýznění, které skončilo v Íránu v úterý večer, byly nicméně generálově rodině dávány od představitelů státu soustavně sliby v znění „Američané zažijí bolest, jakou nikdy nepoznali“, „vražda Sulejmání se stane jejich nejhorší noční můrou“ či „bílý den se jim změní v noc“ — a tomu provedený raketový útok příliš neodpovídá.
Větší část analytiků má tak aktuálně za to, že provedená operace sice ukazuje na ochotu Íránu nezačít otevřenou válku, ale že hlavní část odplaty bude teprve následovat.
„Vůdčí představitelé Íránu mohou nyní prohlašovat, že svou část slibu oplatit Sulejmáního smrt splnili (...) A útočnou kampaň proti americkým cílům mohou vést dál proíránské milice v jiných zemích. Nemylme se: toto je teprve začátek dlouhé konfrontace,“ shrnul pro středeční speciál BBC Fawaz Gerges, profesor mezinárodních vztahů z London School of Economics.
Pozorovatelé sledující vnitroíránské dění připomínají, že íránský parlament schválil v minulých dnech rezoluci prohlašující osoby zapojené do útoku na Sulejmáního za teroristy. Také pověřil jednotky pro tajné operace Kuds, jímž Sulejmání velel, oficiální odplatou a navýšil jim rozpočet o čtvrt miliardy dolarů.
Nový vůdce sítě proíránských milic PMF v Iráku Kajs al-Khazálí, jehož předchůdce abú Mahdí al-Muhandis byl zabit v pátek spolu se Sulejmáním, navíc prohlásil, že zvlášť se musejí pomstít za útok ještě Iráčané.
Irácký premiér Adel Abdul Mahdí vyzval v reakci všechny strany, aby se držely zpátky a situaci dále zbytečně nevyhrocovaly, neboť je třeba za každou cenu předejít „ničivé válce všech proti všem“. Zároveň přiznal, že byl sám o íránském útoku těsně před provedením informován s tím, že bude směřovat pouze na americké cíle bez další specifikace.
Další informace:
Al Džazíra Iran fires missiles at US targets in Iraq: All the latest updates
BBC News Iran attack: US troops targeted with ballistic missiles
The Guardian Iran launches missiles at Iraq airbases hosting US and coalition troops
Al Džazíra Iran's Khamenei says missile strike a 'slap in the face' for US