Třicáté výročí sametové revoluce: Oslavy, vzpomínky i demonstrace proti Babišovi

Třicáté výročí událostí sedmnáctého listopadu 1989 přinese množství vzpomínkových i oslavných akcí napříč republikou. Do ulic se chystá ale i Milion chvilek pro demokracii, který plánuje demonstrace v Praze i regionech.

(jk)

13.11.2019 11:35

02

Spolku Milion chvilek pro demokracii se naposledy podařilo na pražskou Letnou přilákat na čtvrt milionů lidí. Foto Jan Kašpárek, DR

Blíží se třicáté výročí sedmnáctého listopadu 1989, kdy státní represe proti demonstrujícím studentům odstartovala sametovou revoluci. Česká republika se chystá na oslavy, vzpomínková shromáždění i protesty. Ty největší svolává spolek Milion chvilek pro demokracii nejen do Prahy, ale i do dalších měst a obcí napříč celou zemí.

Sedmnáctý listopad v sobotu předznamená dlouho očekávaná demonstrace Milionu chvilek, která má ambici alespoň částečně zopakovat úspěch z června, kdy na shromáždění proti účasti Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (nestr. za ANO) ve vládě přišlo na čtvrt milionu lidí. Aktivisté i tentokrát mobilizují na pražskou Letnou, která se před třiceti lety stala symbolem odporu proti autoritářskému režimu KSČ.

Milion chvilek i tentokrát volá po Babišově demisi. Chce ale také představit dlouhodobější strategii svého budoucího působení a načrtnout „čtyři konkrétní nepřekročitelné čáry“ v podobě činů politiků, proti kterým je znovu připraven vést lidi do ulic. Aktivisté současně mají v plánu apelovat na opoziční strany, aby se snažily účinněji vzdorovat politickému hnutí ANO.

„Rozpínavosti oligarchů a populistů je třeba stanovit hranice. Dobré tendence ve stranách demokratické opozice je třeba podpořit. A konečně je třeba pozitivně formulovat, oč usilujeme a dát najevo připravenost demokracii bránit, bude-li to třeba,“ uvádí spolek v pozvánce na manifestaci.

Tu zřejmě znovu podpoří nejen bezpočet jinak nepříliš angažovaných občanů, ale také různé aktivistické iniciativy či politická uskupení. Výjimkou nebude hnutí za klimatickou spravedlnost, které přichází s vlastním ekologickým blokem pod heslem „Milion chvilek pro živou planetu“.

Na Letnou přímo naváže i sedmnáctý listopad, a to menšími demonstracemi napříč celou Českou republikou. Milion chvilek ve středu evidoval přes sto padesát regionálních akcí. Mezi nimi jsou plánované pochody, ale také například shromáždění na autobusové točně v tříapůltisícových Velkých Přílepech či občanské setkání v kavárně v Srbské Kamenici.

Praha se chystá slavit a vzpomínat
Největší akce sedmnáctého listopadu ovšem tradičně čekají Prahu, a to ve formě rozličných oslav, koncertů a průvodů. Ty ráno zahájí vzpomínkově laděný Svobodný listopad v režii akademické obce Univerzity Karlovy. Studenti i absolventi se shromáždí na Albertově, odkud po kulturním a debatním programu vyrazí Sametový průvod po stopách demonstrace napadené v roce 1989 na Národní třídě represivními složkami.

„Nebude to jen procházka! Chceme co nejvíce navodit atmosféru tehdejší doby. Průvod budou provázet herci a zvukové a audiovizuální kulisy vzpomínek pamětníků,“ slibují pořadatelé. Živé obrazy chtějí na trase udržet až do páté hodiny, aby si je mohli prohlédnout i lidé, co se z nějakého důvodu nechystají přímo na průvod.

V uvolněnějším duchu se ponese Sametové posvícení, které vyráží ve dvě odpoledne z Kampy. Do satirického a společensky kritického průvodu se jako každý rok zapojí řada občanských iniciativ a spolků, tentokrát pod zastřešujícím heslem „Ulítly ti včele?!“. Posvícení se chystá intenzivně věnovat ekologickým tématům. Objeví se jak česká pobočka Greenpeace, tak aktivisté z Extinction Rebellion, kteří před časem prosluli blokádou pražské magistrály.

Již od dopoledne bude v plném proudu tradiční slavnost Korzo Národní. Její program zahrnuje přednášky i množství pouličních koncertů, které ukončí před osmou večerní David Koller. Na něj naváže afterparty v klubu Rock Café, kde vystoupí Ventolin, Tea Jay Ivo a další.

Na Korzu dostanou prostor i neziskové a občanské organizace zabývající se lidskými právy, ochranou demokracie a dobrovolnickou činností. Svou agendu představí Člověk v tísni, Amnesty International, spolek Rekonstrukce státu, iniciativa Demagog.cz ověřující fakticitu výroků politických činitelů nebo rozličné proevropské organizace, jako je think-tank Evropské hodnoty či Pulse of Europe.

Další již tradiční pásmo hudebních i řečnických vystoupení přinese Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, kde vystoupí řada osobností veřejného života včetně spisovatele Jáchyma Topola nebo ústavního právníka Jana Kysely a zahraje dlouhá řada kapel od Mig 21 až po alternativní Vltavu a Už jsme doma. Obsáhlý program v deset večer uzavře videomapping na budovu Národního muzea.

Výrazně kritičtější stanovisko k odkazu roku 1989 zaujme na náměstí Republiky manifestace s titulem „Zrazená revoluce“, již pořádá platforma Skutečná levice usilující o vytvoření nové levicové politické strany. „Problémem mediálních a pouličních oslav je, že neříkají celou pravdu. Zatajují pocity a osudy statisíců, možná milionů obyvatel. Jejich očekávání a naděje nebyly naplněny. Jejich revoluce byla ukradena a zrazena,“ uvádějí organizátoři v pozvánce.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.