Prahou prošel devátý duhový průvod. Letos jej podpořila i vlajka na magistrátu

Končí LGBTQ+ festival Prague Pride. Ten se letos věnoval odkazu Stonewallských nepokojů a mezigeneračnímu dialogu v queer komunitě. Program završil tradiční průvod Prahou, kterého se i přes nevlídné počasí zúčastnilo na třicet tisíc lidí.

(jk)

10.08.2019 20:18

Centrem Prahy podeváté prošel průvod LGBTQ+ hrdosti. I přes silný déšť se jej účastnilo asi třicet tisíc lidí z LGBTQ+ komunit i majority. Symbolicky tak končí letošní ročník festivalu Prague Pride, který si připomínal padesát let od Stonewallských nepokojů, jež položily základy pro moderní hnutí za práva queer osob. Akci se pokusila narušit skupina příznivců krajní pravice, leč bez většího úspěchu.

Průvod se zformoval po poledni na Václavském náměstí. Kromě tisíců lidí s duhovými vlajkami i zástavami jednotlivých queer identit či komunit zahrnoval i dvacítku alegorických vozů a tři duhově ozdobené automobily v čele, v nichž jeli lidé ocenění za prosazování LGBTQ+ práv. Tohoto uznání se letos dostalo herci Jiřímu Hromadovi, romskému aktivistovi Davidu Tišerovi i poslankyni a bývalé ministryni obrany Karle Šlechtové (nestr. za ANO).

Prague Pride svou účastí podpořili i další politici včetně předsedy Pirátů Ivana Bartoše či jeho stranického kolegy a pražského primátora Zdeňka Hřiba. Ten spolu s náměstkem Petrem Hlubučkem (STAN) festivalu vyslovil sympatie i tím, že před hlavním vstupem do budovy magistrátu nechal vyvěsit duhovou vlajku.

„Je potřeba se zasadit o to, aby měli všichni stejná práva a příležitosti. Nebýt diskriminován za svou sexuální orientaci a mít možnost uzavřít manželství se všemi právními důsledky, to je cesta, kterou bych chtěl, aby se naše společnost dále ubírala,“ uvedl pražský primátor na oficiální facebookové stránce s poukazem na stále probíhající debatu o manželství pro všechny, tedy i páry stejného pohlaví. Ta momentálně ustrnula v Poslanecké sněmovně, kde patřičný zákon ani po více než roce nepostoupil z prvního čtení.

Průvod se asi deset minut zdržel na náměstí Republiky. V přilehlé Revoluční ulici se jej totiž pokusilo narušit asi deset příslušníků krajní pravice, z nichž někteří se účastnili podobných akcí i v minulých letech. Policisté ale agresivní skupinu vytlačili na chodník. Odtud protestující provolávali nejrůznější vulgarity, na což účastníci průvodu odpovídali především posměchem.

Poté bez komplikací dorazili až na Letnou, kde organizátoři připravili obsáhlý program sestávající z hudebních vystoupení i besed a autorských čtení. I v rámci festivalové zóny se Prague Pride pokusil naplnit svou snahu o řešení témat menšin uvnitř queer komunity. Letná tak hostila mimo jiné setkání asexuálů či rozpravu o životě nevidomých LGBTQ+ lidí.

Také letos se průvodu účastnila antikapitalistická část LGBTQ+ komunity sdružená pod hlavičkou Alt*Pride. Ta v průběhu týdne paralelně s Prague Pride pořádala vlastní akce, především besedy a přednášky se zaměřením na problematiku klimatických změn.

Přestože aktivisté stejně jako v posledních letech kritizovali vozy nadnárodních korporací v průvodu, blokáda z loňského roku se neopakovala. Část z aktivistů nesla cedule s nápisy jako „Na mrtvé planetě nebudou ani queer lidé“ či „Náš svět není na prodej – korporace, za duhu se neschováte“.

Prague Pride se poprvé konal v roce 2011, a již tehdy jej v průběhu týdne navštívily desetitisíce lidí. Festival se od počátku potýká s averzí konzervativních kruhů včetně bývalého prezidenta Václava Klause. Na toho navázal současný prezident Miloš Zeman, který na adresu průvodu hrdosti na začátku minulého roku poznamenal, že „opravdu nevidí důvod, proč pořádat pochody Prahou a ukazovat tam nahou p*del“.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.