Na hudební festivaly bez hotovosti. Ale i bez soukromí
Jan VobořilHudební festivaly stále častěji přecházejí na takzvaný cashless systém placení. Víme ale, co se děje s našimi údaji, jejichž sběr takový systém umožňuje?
Bezhotovostní hudební festivaly se objevily poprvé již loni v létě. Toto léto se počet těchto bezhotovostních akcí mohutně rozrůstá a do příštích let můžeme počítat s tím, že si obdobné akce pouze s hotovostí už nejspíš ani nevychutnáme. Organizátoři argumentují řadou výhod pro zajištění fungování festivalu, ale argumentem je i snaha vyhnout se povinnostem souvisejícím s nástupem dalších vln EET.
Bezhotovostní fungování festivalů obvykle spočívá v tom, že si návštěvník nabije na čipový náramek určitou částku a tímto náramkem pak v areálu festivalu platí. Žádná alternativa obvykle neexistuje, za hotovost si nelze koupit nic a není možné zaplatit ani svou vlastní čipovou kartou. Kontroverze v minulém roce vyvolávalo zejména to, že festivaly často zpoplatňují zpětné vyplácení nevyužitých peněz na čipu, případně peníze vracejí až od určité částky. Už méně byl akcentován ale jiný aspekt, a to otázka ochrany soukromí a anonymita návštěvníků.
Já bych však upozornil na jiný aspekt. Stát jen přihlíží, jak z bankovek, které monopolně vydává, někdo činí, uprostřed tohoto státu, bezcenné papírky. Přijde mi to symptomatické a trestuhodné.