K brexitu vedeni osly
Jakub PatočkaJedním z nejsvětlejších momentů černé tragikomedie, v níž se zvrhl brexit, jsou akce původně guerrilové iniciativy, Led By Donkeys — Vedeni osly.
Málokdo mimo Británii je schopen udržet tempo se soustavnými zvraty a posuny v chaosu, v nějž se zvrhl odchod Spojeného království z Evropské unie. Upřímně řečeno sledovat vývoj v tom, co se slovy jednoho z komentátorů Guardianu zvrhlo „v největší cvičení v národním sebepoškozování“, nezvládají tak docela ani sami Britové.
Ač zůstává nemálo těch, kteří se domnívají, že pro Británii zůstává odchod z Evropské unie správnou volbou, těžko bychom hledali někoho, kdo by chtěl hájit zvolený postup britské politické reprezentace. Nepodařilo se vyjednat dohodu, která by byla pro většinu poslanců přijatelná. Ale ve sněmovně nemá většinu žádné konkrétní řešení brexitu. A jakkoli výrazně většinová shoda panuje v tom, že by Británie neměla opouštět Evropskou unii bez dohody, ani pro samo konstatování daného faktu se v britské sněmovně nepodařilo stlouct větší převahu než jednoho jediného hlasu.
Po celou dobu narůstající frašky, v níž vláda Theresy Mayové brexit proměnila, se tak zvedal odpor občanské společnosti, v níž sílí přesvědčení, že při pohledu na to, jak brexit vypadá v realitě, případné opakované referendum by skončilo rozhodnutím v Evropské unii setrvat. Petici za revokaci tak zvaného článku 50, kterým se odchod Spojeného království z EU spustil, podepsalo přes neuvěřitelných šest milionů lidí.
V přehršli různých aktivit zřejmě nejatraktivnější — a pro našince bohatou inspiraci skýtající — iniciativou odpůrců brexitu je původně guerrilová akce Vedeni osly: Led By Donkeys. Svůj název odvozuje z průpovídky o „lvech vedených osly“, která zlidověla během první světové války jako obraz hrdinské pěchoty vysílané často zbytečně na smrt nekompetentními a zmatkujícími generály.
Současná akce samozřejmě nelichotivý epitet nesměřuje na velení britské armády, nýbrž na politickou třídu, která národní ostudu jménem brexit manažuje. Metoda práce čtveřice anonymních mužů, kteří za akcí stojí, je půvabně jednoduchá — sbírají staré tweety i výroky zastánců brexitu, jejichž cena s časem raketově roste. A sebraná moudra vylepují na billboardy. Prvních osm billboardů osquattovali v rámci guerillové akce, všechny ostatní už jsou placené veřejnou sbírkou, protože o nadšené přispěvatele nemají nouzi.
Ačkoli se celá akce rozběhla v prosinci 2018, poslední sbírka už překonala 300 tisíc liber a cíl 350 tisíc liber bez problémů překoná. Mezi Brity evidentně není nouze o zámožné Evropany, kteří když už se nemohou své tragikomické politické třídy zbavit, chtějí se alespoň na její účet pobavit; a dát svým oslům co nejvíce pocítit, jak jejich intelektuální výkony obstály v čase.
Iniciativa prozatím vyvrcholila v minulém týdnu velkou projekcí na útesy u Doveru. Iniciativa všechny své vpády do veřejného prostoru pečlivě dokumentuje na svém twitterovém účtu, který má k dnešnímu datu 175 tisíc sledujících. Podívejme se společně na šest vybraných oslů #ByDonkeys.