Klaus mladší nadále povede školský výbor. Zabírá naše místo, stěžuje si ODS
Jan KašpárekVáclav Klaus mladší, kterého v březnu vyloučila ODS, zůstává ve vedení sněmovního výboru pro vědu, vzdělání a kulturu. Podle části opozice tím dochází k porušení dohod o rozdělení funkcí.
Václav Klaus mladší (nestr.) zůstává předsedou sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Funkce přitom podle dohody o rozdělení funkcí připadá ODS. Ta Klause kvůli opakovaným provokacím vyloučila v polovině března. Do vedení školského výboru nyní chtěla dosadit místopředsedu občanských demokratů Martina Baxu. Baxa ale ve středečním finále tajné volby šéfa výboru dostal pouze šest z jednadvaceti hlasů.
„Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v Poslanecké sněmovně: kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů,“ okomentoval obratem volbu lídr ODS Petr Fiala.
Poslancům při hlasování o novém předsedovi na Baxovi vadilo především množství jeho funkcí. Poukazovali na to, že je jak místopředsedou ODS, tak primátorem Plzně. „Bude primátor stíhat vedení výboru? Nezvažoval jste, že byste odešel z postu primátora?“ ptal se například Lukáš Bartoň (Piráti), který ovšem nakonec Baxu podpořil.
Kandidát ODS sice výbor ujistil, že vedení výboru zvládne, kolegy ale nepřesvědčil. Část poslanců údajný rozpor s dohodami o obsazení výboru netrápí, další část vyjádřila spokojenost se způsobem, kterým sněmovní orgán dosud vedl Klaus. Kromě Karla Raise (ANO) pravicového předsedu chválil i Miroslav Grebeníček (KSČM). „V Parlamentu jsem toho zažil docela dost a měl jsem pocit, že je teď výbor solidně řízen,“ řekl.
Poslanecký klub občanských demokratů se nyní poradí o dalším postupu. Jeho nárok na vedení školského výboru již podpořil nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V podobném smyslu se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který dnešní hlasování označil za „podrázek“.
„My jsme pro pana Klause mladšího nehlasovali, ale byli jsme se sociální demokracií, lidovci, STAN a panem Baxou sami. Z počtů tak vyplývá, že pro Baxu z ODS nehlasovala ani jeho stranická kolegyně Majerová Zahradníková! To ukazuje, že rozkol v ODS je daleko hlubší,“ odhadl situaci na Facebooku. Majerová Zahradníková věc prozatím nekomentovala, vstřícným postojem ke Klausovi je ale dlouhodobě známá.
ODS Klause vyloučila na zasedání výkonné rady v polovině března. Strana tak reagovala na aféru, již poslanec spustil, když schvalování zákonů na popud Evropské unie přirovnal k vybírání Židů do transportu do koncentračních táborů. Klausova slova tehdy pobouřila zákonodárce napříč stranami a musel se za ně omlouvat i předseda ODS Fiala.
Klaus odmítl uznat chybu a až později připustil, že byl výrok „příliš drakonický“. ODS jej ovšem vyloučila i kvůli zhruba desíti dalším případům, kdy měl jednat v rozporu s jejím programem či zájmy. Učinila tak po zhruba třech letech od chvíle, kdy Klaus do strany znovu vstoupil. Předtím byl v ODS mezi lety 2002 a 2008. Ve volbách v roce 2017 kandidoval za ODS ze třetího místa a získal nejvíce preferenčních hlasů.