Před Klinikou se odehrál první happening, aktivisté budou svůj tlak stupňovat
Petra Dvořáková, Jan KašpárekUlice před budou někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika ožila, aktivisté z kolektivu Kliniky zde ve čtvrtek 21. března uspořádali happening. Upozorňují, že vlastník objektu opět změnil plán, jak s prázdným domem naložit.
Aktivisté z kolektivu Kliniky uspořádali před budovou někdejšího autonomního sociálního centra první happening. „Budeme svůj tlak stupňovat. Není možné, aby stát zničil fungující sociální centrum a komunitu kolem něj a prošlo mu to,“ uvedl ve společném tiskovém prohlášení Arnošt Novák z kolektivu. Žižkovský squat byl na žádost Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), tedy vlastníka objektu, vyklizen 10. ledna.
SŽDC vyklízení Autonomního sociálního centra Klinika obhajovala potřebou kancelářských prostor pro geodety. Jenže podle zjištění Pražského deníku se budou geodeti stěhovat do budovy dejvického nádraží, což SŽDC následně potvrdila.
„Do objektu bývalé plicní kliniky se přestěhuje jiná ucelená organizační jednotka. SŽDC má i nadále přes čtyři sta zaměstnanců, kteří jsou v komerčních nájmech,“ odpověděla Deníku Referendum mluvčí SŽDC Kateřina Šubová na dotaz, jak budou prostory někdejšího autonomního centra využity.
„Ředitel SŽDC Jiří Svoboda obhajoval nutnost rychlého vyklizení Kliniky údajnou péčí řádného hospodáře. Dnes, více než dva měsíce po vyklizení autonomního sociálního centra, budova Kliniky zeje prázdnotou, stavební řízení je stále přerušené a geodeti, pro které prý budova Kliniky byla nezbytná, se budou stěhovat do Dejvic. SŽDC teď navíc musí platit za ostrahu objektu, což ukazuje, že vyklizení bylo hnáno politickým, nikoli hospodářským zájmem,“ uvedla Markéta Juřicová z kolektivu Kliniky.
Podobný osud podle Juřicové stihl i všechny předchozí squaty. „Takže díky za další prázdnej barák,“ uzavřela svůj proslov na happeningu.
Po proslovu následovalo autorské čtení poezie - zazněly i básně inspirované zážitky z Kliniky či přímých akcí — a koncert. Krátce vystoupily i moderátorky satirického rádia Tuleň. Ty atmosféru odlehčily informací, že se Klinika „narodila“ v roce 2014, tedy dle čínského horoskopu ve znamení koně - „tudíž stejně jako při dostizích zvládne všechny překážky“. Aktivisté plánují další happeningy i demonstraci.
Stát chce po aktivistech miliony
Náklady na vyklizení Kliniky a její předání do rukou Správy vyčíslil soudní exekutor Ivo Luhan na 1,6 milionu. Z toho 350 tisíc korun činí jeho odměna za organizaci zhruba týdenní evikce autonomního centra bezpečnostní službou. Kvůli vymáhání částky Luhan obstavil účet jedné z aktivistek, která Kliniku před několika lety zastupovala při jednání se SŽDC.
„Stát využívá exekuční byznys jako novou úroveň perzekuce sociálního hnutí,“ uvedli zástupci kolektivu s tím, že jedinou Luhanovou prací bylo „půl dne postávání s megafonem v ruce“. Advokát Pavel Uhl, jenž zastupuje aktivistku s obstaveným účtem, Deníku Referendum naznačil, že se jeho klientka bude proti exekutorově postupu bránit soudně.
Exekutorská komora odmítá, že by Luhan postupoval nekorektně. „Stanovená odměna nepředstavuje čistý zisk, neboť z ní soudní exekutor musí po odečtení příslušných daní hradit náklady na vykonavatele a provoz exekutorského úřadu,“ napsala v oficiálním vyjádření krátce po stanovení exekutorovy odměny. Většina výdajů se podle Komory bude muset i přes výši vymáhané sumy uhradit z veřejných rozpočtů.
Kromě toho jak SŽDC, tak předchozí vlastník objektu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, požadují po kolektivu další miliony za údajné obohacení a ušlý zisk. „To vše u objektu, který byl v době obsazení v neobyvatelném a nepouživatelném stavu, z něhož se postupně dostal až péčí kolektivu Kliniky a jejich podporovatelů a podporovatelek. Stát se o dům roky nestaral a teď nestydatě žádá výpalné,“ upozorňuje Arnošt Novák z kolektivu Kliniky.
Objekt v Jeseniově ulici aktivisté obsadili a vyčistili od nepořádku před více než čtyřmi roky. Za dobu fungování autonomního centra v něm proběhly stovky koncertů, přednášek, promítání i jazykových kurzů.
Po vypršení smlouvy o výpůjčce Klinika fungovala ilegálně, což v listopadu potvrdil Ústavní soud. Kolektiv autonomního centra se odvolává na fakt, že v Praze bez účelu chátrá na sedm tisíc domů, stejně jako na právo občanů spoluutvářet městský prostor.
SŽDC má první polovině roku vyhlásit veřejnou soutěž na rekonstrukci budovy v administrativní objekt. Rekonstrukce, která by měla trvat rok a půl a stát čtyřicet milionů korun, však podle aktivistů odporuje schválenému územnímu plánu.