Klinice se krátí dech. Ústavní soud odmítl stížnost proti jejímu vyklizení

Ústavní soud odmítl stížnost kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika proti nařízenému vyklizení objektu. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že nejsou využívány.

(jg)

02.11.2018 13:10

Klinika6

Autonomní sociální centrum Klinika vzniklo na sklonku roku 2014. Během posledních čtyřech let se na jeho podporu sešla nejedna demonstrace. Foto Saša Uhlová, DR

Související

Autonomní sociální centrum Klinika na pražském Žižkově bude zřejmě v blízké době nuceno ukončit svou činnost. Ústavní soud totiž v pátek odmítl stížnost proti jejímu vyklizení a potvrdil tak rozsudky soudů nižších instancí. „Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ uvedl předseda senátu Jan Musil.

Kolektiv Kliniky, který zastupovala Tereza Virtová, se v řízení před Ústavním soudem domáhal odložení vykonavatelnosti pravomocného rozsudku o vyklizení objektu. Obvodní soud pro Prahu 3 totiž na počátku minulého roku rozhodl, že členové a členky Autonomního sociálního centra Klinika musejí prostor do měsíce opustit.

Virtová argumentovala, že výkon vlastnického práva státu ke Klinice je v rozporu s dobrými mravy, neboť je pro něj výhodnější, když je doposud prázdný objekt využíván, čímž se zabrání jeho chátrání. Upozorňovala rovněž na ustanovení Listiny základních práv a svobod, které říká, že vlastnictví zavazuje.

Ústavní soud ale konstatoval, že odkazem na dané ustanovení „nelze ospravedlnit bezdůvodné okupování nemovitostí ve vlastnictví jiných subjektů. Jak správně obecné soudy uvedly, je nutné respektovat vlastnictví státu, které má obdobný obsah jako vlastnictví jiných fyzických či právnických osob.“

Opuštěnou a chátrající budovu bývalé plicní kliniky obsadili aktivisté a aktivistky na konci roku 2014. Následně uzavřeli s majitelem objektu smlouvu o výpůjčce, která však po roce vypršela. Správa železniční a dopravní cesty, jež budovu získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, plánuje objekt zrekonstruovat a přestěhovat do něj oddělení geodézie.

Kolektiv autonomního centra Klinika ovšem upozornil, že záměr Správy železniční a dopravní cesty není reálný. „Budova Kliniky poskytne menší prostory než dnes pronajímané prostory pro oddělení geodézie. Změny v projektu rekonstrukce i nevýhodnost celého záměru poukazují na to, že hlavním účelem rekonstrukce nebylo přestěhovat geodetické oddělení, ale co nejrychleji vytvořit a zrealizovat jakýkoli projekt, který nahradí Autonomní sociální centrum Klinika,“ uvedl.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.