Kolik lajků má Okamura od sociálních demokratů? Ubývá jich, ale jsou vidět
Jan KašpárekAnalýza facebookové komunikace regionálních organizací ČSSD potvrzuje, že někteří členové strany šíří dezinformace a nacionalistická sdělení blízká SPD Tomia Okamury. Xenofobní část sociální demokracie ovšem oslabuje.
Deník Referendum prošel nedávné příspěvky více než sta facebookových stránek, skrze které komunikují se svými příznivci místní a okresní organizace ČSSD. Necelá desítka z nich na sociálních sítích vyjadřuje nespokojenost s vedením strany, sdílí příspěvky z dílny SPD Tomia Okamury či odkazy na dezinformační weby. Lidový dům říká, že se nejedná o oficiální stanoviska strany.
„Syrské ženy vzkazují Evropě: ‚Vykopněte naše muže zpět, ať mohou pomoci obnovit naši zemi‘,“ hlásá na stránce okresní organizace v Táboře titulek článku sdíleného z dezinformačního webu Středoevropan.cz. Jeho zakladatelem — a ostatně i autorem daného textu — je někdejší prominentní postava neonacistické scény a spoluzakladatel krajně nacionalistické organizace Národní odpor Filip Vávra.
Zbytek facebookové agendy ČSSD Tábor tvoří sdílení náhodných zpráv, často z portálu Parlamentní listy senátora a hazardního magnáta Iva Valenty (nestr. za Soukromníky). Ten je přitom spojovaný s řadou manipulací a falešných zpráv, typicky zveličujících rizika migrace nebo očerňující politiky z liberální části politického spektra.
Táborská organizace ve svém výběru zdrojů nezůstává osamocená. Zálibu v Parlamentních listech neskrývají ani stranické buňky v Kutné Hoře či Domažlicích. Druhá zmíněná nedávno připojila i odkaz na proruský propagandistický web Sputniknews.com, podle kterého Karel Schwarzenberg (TOP 09) hájí fašistické banderovce.
Na Parlamentní listy zhusta odkazují i sociální demokraté z Děčína. Ti se ovšem zaměřují především na články, v nichž vystupuje místní výrazná postava a jeden z hlavních představitelů konzervativního křídla strany, poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který patnáct let zasedal v děčínském zastupitelstvu.
Foldyna skrze Valentův portál a stránku místní organizace ČSSD kritizuje stranického kolegu a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD), varuje před „multikulti, homosexualisty a genderisty“, případně vystupuje ve videu proruského videokanálu Raptor TV pod heslem „Orbán za nás, my za Orbána“.
Dalším kontroverzním zdrojem některých stránek sociální demokracie je opoziční SPD Tomia Okamury. Místní organizace ve Varnsdorfu tak nedávno sdílela například „vtipný" obrázek vytvořený poslancem Okamurova politického hnutí Lubomírem Volným (SPD), a to i s jeho originálním komentářem „Bojujeme i humorem. Dnes za Brexit a Czexit“.
Pochopení pro humor xenofobní SPD má i místní buňka sociální demokracie v Chocni na Pardubicku. Ta v polovině února šířila vtip ze stránky SPD s humorem, který přirovnával vzhled předsedy Pirátů Ivana Bartoše k filmovému Predátorovi.
Lidový dům o xenofobních příspěvcích na sítích neví
Oddělení sekce PR a marketingu strany ovšem říká, že se v žádném případě nejedná o oficiální stanoviska Lidového domu. Vedení stránek na sociálních sítích je totiž čistě v kompetenci místních organizací.
„Naše působení se pohybuje na úrovni obecných doporučení, celkově je to ale v jejich režii. Pouze je žádáme, aby sdíleli obsah z hlavních stránek,“ vysvětlil Deníku Referendum fungování strany na internetu zástupce vedoucího marketingové sekce Petr Vurbs.
„Za poslední rok jsem se nesetkal s tím, že bychom museli žádat místní organizace o to, aby nějaký obsah stáhly. Samozřejmě je možné, že by se tak stalo v případě, kdyby se jednalo o příspěvky, které se neslučují s programem ČSSD, případně o příspěvky rasistické či xenofobní. O ničem takovém z poslední doby ale nevíme,“ dodal s tím, že pevná hranice toho, co PR sekce považuje za nepřijatelné, nebyla stanovena.
Politolog Lukáš Jelínek soudí, že z internetové komunikace místních organizací nelze vyvozovat jednoznačné závěry. „Je vidět, že strana má méně členů a hlavně méně aktivních členů. Silnou roli tak mohou hrát individuální a regionální aspekty. Když se někde najde nahnědlý sociální demokrat s vášní pro sociální sítě, je jasné, že se to projeví veřejně,“ řekl Deníku Referendum.
Strana jako taková se ale podle Jelínka k dezinformační a nacionalistické sféře nepřibližuje. „Ve výsledku takových členů dost možná dokonce ubývá — v posledních letech se trousili například do SPD. To je trend, který po nedávném stranickém sjezdu může pokračovat,“ poznamenal.
To ovšem neznamená, že by ČSSD byla v dobré kondici. „Xenofobní členové strany se sice budou jen těžko smiřovat s tím, že se vedení chce vrátit ke starým sociálně demokratickým hodnotám, předseda Jan Hamáček se musí zaměřit na budování stranické struktury, jež se nyní rozpadá. Pokud chce sociální demokracie dokázat, že není stranou v rozkladu, musí mimo jiné sjednotit i svou vnější komunikaci,“ uzavřel Jelínek.