Seriál Most! by mohl být vtipný i bez urážek

Tereza Zvolská poukazuje na problém komediálního seriálu, který se nedokázal vyhnout necitlivému přístupu ke společensky znevýhodněným menšinám.

Most je město, které mě hodně naučilo. Hned na nádraží dostanete ťafku reality, kterou jste předtím znali jen z vyprávění. Město, kde není práce. Město, kde pochopíte, co je to sociální vyloučení. Město, odkud se lidé stěhují. Město, které vás uvítá kouřem z chemiček a kde požár skládky není nic, nad čím by se místní pozastavovali. Je to ale také město, kde se spolu lidi baví, kde se konají komunitní události, kde je klid.

I přesto, že do Mostu pravidelně jezdím, přistupuju k němu s respektem a vědomím, že jsem zvenčí, a snažím se nefetišizovat tu postsocialistickou industriálnost, která je pro mě něčím až romantická. Logicky jsem proto byla zvědavá, jak místo uchopí tvůrci seriálu Most! a zda se jim podaří zprostředkovat autenticitu města.

Musela jsem ocenit exteriéry a zapojení místních herců do seriálu. Při sledování prvního dílu jsem průběžně vykřikovala „jé, tady to znám“! Dokážu si představit, že ono vykřikování při záběru na známá místa nebo zahlédnutí sousedky se odehrálo v nejedné mostecké domácnosti. A lokalita, o které se „radši nemluví“, se najednou, díky stejnojmenému seriálu dostala do popředí zájmu a stala se předmětem diskusí.

Jistě, je to prostředí, do kterého se hodí situovat „bizarní komedii“. Ale pomůže to nějak regionu? Domnívám se, že ne. Těžko se díky němu změní přístup k Romům, těžko zabrání hrozícímu prolomení těžebních limitů, těžko zvýší zaměstnanost a těžko zabrání obchodu s chudobou.

7566556e36a252bcfed4b66b8b7b8609Tvůrci evidentně nekonzultovali postavu Dáši s žádnou trans*osobou. Foto Michaela Buchtová, Česká televize

Seriál využívá „sexy severu“, objektivizovanému obrazu zpustošené krajiny, která se na mapu českého filmu dostala skrze seriál Pustina, na jejíž vlně se veze pravděpodobně stejně jako další film, který se v těchto dnech v Mostě natáčí. Jistě, od komedie nelze mít očekávání, že bude mít přesah do lokálního dění, byť by mohlo být zajímavé, kdyby česká seriálová scéna zaexperimentovala s žánrem „dramedy“, kombinace dramatu a komedie, který by umožňoval minimálně sociální přesah.

Můj hlavní problém s tímto seriálem ale tkví v jiné části než ve výběru lokality. Po zhlédnutí prvního dílu a nespočtu schovaných příspěvků na Facebooku jsem se rozhodla, že seriál nebudu sledovat. Zkraje devadesátých let, v dobách Ace Ventury – zvířecího detektiva, kdy z dnešního pohledu nekorektní humor crčel z obrazovek, bych se u seriálu pravděpodobně taky smála. Jenže doba pokročila.

Ve světě filmu se stává samozřejmostí, že LGBT filmy tvoří LGBT osoby a podílejí se na obsahu. Díla zprostředkovávají autentické zkušenosti žen a komedie dokážou být vtipné i bez toho, že by někoho musely urážet. Česká republika se ale zuby nehty snaží zůstat tím posledním z ostrůvků politické nekorektnosti, kde „je svět ještě v pořádku“, kde svoboda slova je fetišizována a zaměňována za urážení.

Je zjevné, že tvůrci seriálu nekonzultovali postavu s jedinou trans*osobou. A tak se stane, že seriál bez okolků používá jako nástroj vtipu „deadnaming“, kdy je trans osoba oslovovaná jménem, kterým si nepřeje být oslovována. Kdy je trans osoba redukována na sexuální objekt, kdy je nánosem mnoha stereotypů. A argumenty, že se tím poukazuje na českou „malost“ a seriál si dělá legraci ze všech, tak nějak stojí na vodě. I tím, že je zásadní rozdíl, v tom, když si dělá seriál legraci z „většiny“ a když z „menšiny“, která má z podstaty jiné společenské postavení, a už tak je marginalizovaná.

Ze své pozice nedokážu posoudit problematičnost vyobrazení romské postavy, byť mi také přijde problematická. Tvůrci se zjevně snažili zástupce menšin vyobrazit až křečovitým způsobem v „dobrém světle“ a v protikladu k „českým pepíkům“, nakonec ale, dle mého, sklouzávali stejně jako v případě postavy Dáši ke zraňujícím stereotypům a představám, které mají o zástupcích a zástupkyních „menšin“ bílí heterosexuální muži.

Jistým zklamáním queer solidarity pro mě byla participace osobností, které se v civilním životě angažují v právech gayů a leseb, Ester Janečkové a Jana Ciny. Oba se tak navzdory své angažovanosti v LG(BT) záležitostech podíleli, podle mého názoru, na transfobii, kterou seriál produkuje. Ester Janečková, když v inscenované Poště pro tebe až symbolicky přihlíží násilí páchanému na postavě Dáši, Jan Cina, když stejnou postavu dabuje, a upírá tak trans ženám právo na vlastní hlas.

Smířila jsem se s tím, že přečkám vlnu nadšených reakcí a nebudu se sledováním seriálu trápit, protože zkrátka není pro mě, queer aktivistku, jejíž kluk je z Mostu. Chci ale věřit tomu, že povede, jak tvrdí zastánci a zastánkyně seriálu, k lepšímu porozumění, že bude spojovat. A taky třeba k tomu, že se nebudu o ekologických haváriích dozvídat jen z lokálních novin a že se díky popularitě seriálu začne více mluvit o problémech, kterým region čelí.

A co si myslíte vy? Diskuse (6 příspěvků)

Jaroslav Hajek - Přisluhovač globálního kapitalismu, Mnichov

Nemohu souhlasit, Pondělí, 11.Února 2019, 14:31:39

že deadnaming slouží v seriálu jako vtip. Pokud si vybavuju, Dášu tak tvrdohlavě oslovuje pouze bratr Luděk, který tím vyjadřuje zarytý osobní postoj k její volbě. Jiné postavy ji oslovují jejím novým jménem, nebo se oslovení vyhýbají (což je jistě realistické). Vtipné jsou tak spíš momenty, kdy se Luděk "zapomene" a o Dáše promluví v ženském rodě.

A nesouhlasím, že trans osoby by měli hrát trans herci, stejně jako nesouhlasím, že homosexuály mají hrát homosexuálové a heterosexuály heterosexuálové. Zahrát trans roli je jistě pro paní Stárkovou výzva, ale nevidím důvod, proč jí ji upírat. Trans osoby obyčejně nerozeznáte na první pohled. To není totéž, jako že Asiaty by měli hrát Asiati (což by měli).

Tvůrci meli určitě roli Dáši s někým LGBT konzultovat, ale nechápu, z čeho usuzujete, že to "zjevně" neudělali.

Jiří Karen - Opava

??? Pondělí, 11.Února 2019, 15:09:32

"Po zhlédnutí prvního dílu a nespočtu schovaných příspěvků na Facebooku jsem se rozhodla, že seriál nebudu sledovat."

"nebudu se sledováním seriálu trápit, protože zkrátka není pro mě "

No, ehm a můžu se zeptat, proč vlastně píšete text o seriálu, který nesledujete a "který není pro vás"?

Seriál Most jako celorepublikový fenomén si zaslouží smysluplnější text než tuhle mlhavou ideologickou dojmologii.

Například ono "nekorektní vyslovování urážek a stereotypů" ony stereotypy nemilosrdně obnažuje jako nesmyslné, postavy procházejí složitým vývojem...atd

Jiří Karen - Opava

Pondělí, 11.Února 2019, 15:10:46

Tvůrci se někde vyjádřili, že dlouho hledali trans herce, ale neuspěli, a proto sáhli po ženské představitelce. Taky v tom nevidím žádný problém.

Foto-patrik-hlava-cb

Miroslav Patrik - ekologický aktivista, Brno

Nazor jako obvykle Čtvrtek, 14.Února 2019, 03:18:48

Znam Most jako sve boty a jsem ekol. aktivista mraky let.

Vubec mi nevadi, ze se v serialu nejake (ekologicke) uzemni limity neprobiraji. Proc by take mely. Naopak, je to spise dobre, nebot komedialne uchopit ekol. tema neni lehke. Nicmene britky humor na eko-aktivistky a eko-aktivisty by mohl byt mozna zasluzny.

Libi se mi, ze je to komedie a tvrde se zvyraznuji stereotypni jednani a chovani lidi v CR. Ano, mnozi z nas byvaji zli, neschopni, nemotorni a manipulativni...

Videl jsem vsechny dily serialu Pustina, u tohoto serialu zatim jen 1,5 dilu. Nicmene oba povazuji za dulezite a zasluzne.

Opakovane jsem slysela cetl, ze autori se snazili o autenticnost, vcetne hledani autenticke prestavitelky Dasi. nepovedlo se, takze aspon probihala dukladna konzultace s lidmi z LGBT.

Na tomto clanku se mi hlavne libilo, ze me nezklamal. Sance ze nejaky nazorovy clanek v oblasti presahu kultry do soucasneho zivota bude zaporny je v CR asi z 90%. Jak jinak.

Kazdy chce kus slavy a nejlepe kritikou.

Americky zpusob kritiky je zase mozna az prehnane opacny - z 90% tam kazdy ocenuje cizi aktivity, nez aby za kazdou cenu hledal negativa. Jako u nas.

Proste stereotypni jednani je stale v nas! A je jedno, zda je clovek ekoaktivista ci se venuje gender studiemi. :-) :-) :-)

Doporucuji se premoci a film nakoukat, nez o nem psat. Ja tezko ve sve praci muzu neco ci nekoho kritizovat, aniz bych dukladne neco neprostudoval. A jeste radeji kritizuji opatrne, nebot nejsem Buh a nevim vsechno. :-) :-) :-)

Takze priste lepe mene, ale lepe, jak rikaval jakysi klasik!

David Unger - psycholog, Kroměříž

Navrhuji příští seriál Přerov Čtvrtek, 14.Února 2019, 18:25:13

Předchozí diskutující by si v něm mohl zahrát přerovského obyvatele s dýchacími obtížemi, který má navíc ještě astmatické dítě a denně musí několikrát procházet ulicemi s pomalu popojíždějícími kamiony. Mohl by si zanadávat na ekologické aktivisty blokující více než desetiletí stavbu dálničního obchvatu.

Helena Zemanová - dálný východ od Prahy

Čtvrtek, 14.Února 2019, 19:37:5

Seriál neprodukuje transfobii.
Opravdu nevím, jak na to Tereza Zvolská přišla.
Jak píše, nedívá se na to, protože získala dojem, že to není pro ni. Divné.
Zatím jsem neviděla všechny díly, ale bavím se. Ať žije Franta, "domestikovaný cikán", a jeho představitel Zdeněk Godla.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.