Vláda nechce omezenou legalizaci konopí. Zpátečnické a represivní, říkají Piráti
Jan KašpárekVláda Andreje Babiše odmítla návrh Pirátů na legalizaci konopí. Ti navrhovali, aby jej lidé mohli v omezené míře pěstovat nebo darovat. Kabinet ovšem namítl, že legalizace marihuany přestavuje vážné společenské riziko.
Vláda Andreje Babiše (ANO) odmítla návrh skupiny poslanců v čele s Tomášem Vymazalem (Piráti) na omezenou legalizaci marihuany. Novela zákona o návykových látkách by umožnila beztrestné pěstování pěti rostlin konopí, možnost držet či darovat druhému člověku až třicet gramů marihuany a mít doma jeden a čtvrt kilogramu sušiny. Vládní kabinet se ale namítl, že legalizace marihuany přestavuje vážné společenské riziko.
„Návrh reálně legalizuje konopí nejen pro léčebné, ale i rekreační účely. Česká republika by jím kompletně legalizovala užívání konopí v populaci. To by bylo jednak v rozporu s mezinárodním právem, jednak by dopady na společnost mohly být velmi negativní,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání vlády (nestr. za ANO) s tím, že s pirátským návrhem nesouhlasí i další ministři.
Dále uvedl, že naopak podporuje lékařské využití konopí. „Množství předepisovaného konopí i počet pacientů roste. Za rok 2018 konopí na předpis využilo 245 pacientů v objemu čtyři a půl kilogramu oproti 836 gramům z roku 2015,“ řekl. Dohromady se léčebné marihuany za poslední čtyři roky prodalo zhruba sedm kilogramů. Odhady ilegální produkce se přitom pohybují řádově v desítkách tun ročně.
Vojtěch dodal, že má od premiéra za úkol zajistit dostupnost léčebné marihuany i pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. V blízké době proto přijde s návrhem, jenž by zavedl tříčtvrteční úhradu ze systému zdravotního pojištění. V současné době gram sušiny z lékárny stojí necelých dvě stě korun, což je srovnatelné s cenami na černém trhu.
Nesouhlasné vládní stanovisko se odvolává na Jednotnou úmluvu o omamných látkách z roku 1961 i aktuální Národní strategii protidrogové politiky. „Podle Světové zdravotnické organizace má užívání konopí nepříznivý dopad na kognitivní vývoj, včetně paměti a psychomotorických funkcí. Má chronické škodlivé účinky na psychické a jiné aspekty zdraví, nehledě na inhalaci celé řady rakovinotvorných látek při spalování,“ uvádí se v textu.
Vládě vadí i právní zmatek, který podle něj novela přináší. Zatímco darování marihuany by zlegalizovala, zprostředkování či nabídka by nadále zůstala mimo zákon. Kromě toho návrh Pirátů podle vládních legislativců zmatečně zmenšuje pole mezi legalitou a trestným činem, které nyní vyplňují přestupky.
„Vládní argumenty proti našemu návrhu bohužel operují s prastarými domněnkami o represi psychotropních látek, jde o zpátečnický pohled,“ okomentoval kritiku Vymazal. „Novela je zamítána z pohledu zastaralé mezinárodní úmluvy a nepovedené strategie protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové. Odborníci stojí za námi,“ dodal. A slíbil, že bude spolu s dalšími Piráty hledat pro návrh podporu ve Sněmovně a pokusí se vyřešit případné faktické připomínky.
Marihuanu lze legálně získat pouze na předpis
„Je nutné napravit stav, pro který se velké množství jinak bezúhonných občanů dostává do konfliktu se zákonem, přičemž jejich jednání nepřináší žádnou nebo zanedbatelnou společenskou škodu či rizika. Zároveň stát vydává neúměrné prostředky na potírání tohoto jevu i přes naprosté a zřejmě nezvratné etablování této psychoaktivní rostliny na trhu,“ uvedli poslanci v důvodové zprávě návrhu s tím, že zákon o návykových látkách nyní porušuje na půl milionu Čechů.
Stávající právní úprava vymezuje pěstování konopí pro vlastní potřebu či jeho přechovávání v malém množství jako přestupek, za který hrozí pokuta do výše patnácti tisíc korun. Malým množstvím se rozumí pět rostlin, potažmo deset gramů sušiny či pět gramů hašiše.
Přechovávání i pěstování většího množství konopí je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody, zákaz činnosti či peněžitý trest. Držení více než deseti gramů marihuany je postižitelné až ročním vězením, pěstování šesti a více rostlin konopí vězením půlročním.
Zastánci legalizace současnou normu dlouhodobě kritizují. Poukazují mimo jiné na to, že řádově tisíce lidí pěstují konopí za účelem samoléčby. Jeho účinné látky, kanabinoidy CBD a známější THC, totiž tlumí bolest, pomáhají od svalového napětí a zmírňují příznaky Tourettova syndromu i některé důsledky chemoterapie. Oblíbeným využitím je i přidávání konopí do různých mastí.
Lékařské použití konopí Česká republika zlegalizovala v roce 2013, do praxe ale vešlo pomalu. Pacienti si stěžovali jak na vysokou cenu, tak na komplikovanost oficiálního získávání potřebného množství marihuany. Problémem byly i dlouhé výpadky v dodávkách lékáren. Takový nastal například na jaře minulého roku, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv nechal kvůli končící době použitelnosti spálit celou zásobu lékařské marihuany, aniž by zajistil náhradu.
„Je nutné napravit stav, pro který se velké množství jinak bezúhonných občanů dostává do konfliktu se zákonem, přičemž jejich jednání nepřináší žádnou nebo zanedbatelnou společenskou škodu či rizika. Zároveň stát vydává neúměrné prostředky na potírání tohoto jevu i přes naprosté a zřejmě nezvratné etablování této psychoaktivní rostliny na trhu.“
PROTI:
„Podle Světové zdravotnické organizace má užívání konopí nepříznivý dopad na kognitivní vývoj, včetně paměti a psychomotorických funkcí. Má chronické škodlivé účinky na psychické a jiné aspekty zdraví, nehledě na inhalaci celé řady rakovinotvorných látek při spalování.“
--------------------
Argumenty obou stran zazněly, čtenář nechť si vytvoří svůj názor sám. Tak je to správné.