Denver jako Amsterdam: povolí marihuanu v některých barech

Hlavní město Colorada umožní jako první v USA návštěvníkům vybraných barů, restaurací nebo jiných veřejných míst veřejně užívat marihuanu. Přelomové rozhodnutí potvrzuje trend legalizace konopí v USA.

(rk)

18.11.2016 18:35

Taking-off-05-1971-28-03-1971-1-g

„Toto je čvaňhák." Legendární momentka z filmu Miloše Formana Odcházím (Taking off). Repro DR

Přesně týden po úterních referendech o legalizaci marihuany, která se konala v devíti amerických státech odhlasovali lidé v Denveru povolení kouřit marihuanu v některých restauracích, barech a veřejných budovách. Hlavní město Colorada se díky tomu stane prvním místem v USA, kde si lidé budou smět ve vybraných podnicích zapálit přírodní drogu při posezení s přáteli.

Podnikům se totiž podle nového zákona umožňuje požádat město, aby jim povolilo užívání marihuany v jejich prostorách. Pro vlídnější přístup k marihuaně hlasovalo v referendu 53 procent lidí.

Podle zastánců návrhu se nynější rozhodnutí Denveru stane dalším přelomovým momentem, který potvrzuje nastolený trend změkčování zákonů vůči marihuaně po celých Spojených státech. „Je to vítězství všech uživatelů marihuany, kteří stejně jako pijáci alkoholu chtějí mít možnost užít si konopí s přáteli a na veřejnosti,“ řekl Reuters obchodník z Denveru Kayvan Khalatbari, který byl jedním z nejvehementnějších zastánců legalizace.

Zákon má i své odpůrce
Podle agenturních komentářů by zákon mohl platit od konce ledna příštího roku. Zákon ovšem má i své odpůrce. Ti upozorňují zejména na to, že oproti referendu v roce 2012, kdy se o legalizaci marihuany v Coloradu hlasovalo poprvé, počet podporovatelů přírodní drogy poklesl.

„Vypadá to, že velká část příznivců legalizace žijících v Denveru už nechce vidět konopí na každém rohu,“ řekla Reuters Rachel O’Bryanová, vůdčí představitelka iniciativy Protect Denver’s Atmosphere, která se snaží rozhodnutí o legalizaci marihuany zvrátit.

Trend legalizace konopí začal ve Spojených státech v roce 2012, kdy jeho užívání k rekreačním účelům povolilo poprvé právě Colorado a následně také stát Washington. O dva roky později je následovaly Oregon a Aljaška. Pro zdravotní účely smí nyní užívat marihuanu lidé v osmadvaceti státech USA.

Minulé úterý hlasovali lidé z devíti amerických států spolu s prezidentskými volbami o různých formách povolení marihuany, od využití k medicínským účelům po rekreační užívání. V osmi státech, konkrétně v Kalifornii, Massachusetts, Maine, Nevadě, Arkansasu, Floridě, Severní Dakotě a Montaně, zákony prošly. Pozorovatelé připomínají, že po posledních volbách může rekreačně užívat marihuanu čtvrtina dospělé populace v USA.

Další informace
Reuters Denver to become first U.S. city to legalize social marijuana use
The Denver Post It’s all but official: Denver’s social marijuana use ballot measure passes
CNN News Denver on track to allow marijuana use at designated businesses


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.