Hrdinové minulých válek a české pogromy
Dalibor ZáhoraPřed deseti lety se na litvínovském sídlišti Janov odehrál první pokus o organizovaný protiromský pogrom. Proč tuto událost intenzivně nepřipomínala mainstreamová média ani hromadně nekomentovaly osobnosti na sociálních sítích?
Začátkem listopadu jsme si mohli opět ověřit, nakolik jsou české elity ve většině mistry minulých válek. Nebojuje se jen s komunistickým režimem, který téměř tři desetiletí neexistuje. Letos se bojovalo i proti pogromu, který proběhl před osmdesáti lety.
Výročí Křišťálové noci (německy Kristallnacht) česká média široce připomínala, a to i v souvislosti s faktem, že kromě území Německa proběhl i v tehdejších Sudetech. Událost tak vzbudila značný ohlas i na sociálních sítích, kde se k tématu odvážně postavila řada osobností a tuto nepřijatelnou věc odsoudila s tím, že se nesmí nikdy opakovat.
Chtělo by se říci, chvályhodné. Vadou na kráse je skutečnost, že na stejné období připadá jiné čistě naše české výročí, a sice první pokus o organizovaný protiromský pogrom. Ten se udál na litvínovském sídlišti Janov před deseti lety, 17. listopadu 2008. Neonacisté, rasisté i frustrovaní občané z periferií si tehdy mysleli, že možná začíná jejich revoluce, ta nacionální, nesametová. Naštěstí se nekonala, přestože podobných pokusů o protiromské pogromy proběhlo v následujících letech po republice několik.
Janovskou událost kupodivu nikdo v mainstreamových médiích nepřipomněl, nikdo neodsoudil, nikdo na sociálních sítích nenapsal, že se nesmí opakovat. Přitom je velmi pravděpodobné, že na rozdíl od Křišťálové noci se opakovat může.