Nové Heřminovy v boji proti přehradě u Ústavního soudu neuspěly, ale nevzdávají se
Radek KubalaÚstavní soud zamítl stížnost obce Nové Heřminovy, jež odmítá vybudování přehrady na svém území. Její výstavba by si totiž vyžádala zatopení desítek domů. Starosta Ludvík Drobný se navzdory rozhodnutí soudu nevzdává, chce bojovat dál.
Ústavní soud ve středu zamítl stížnost obce Nové Heřminovy, která se pokusila zrušit části Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje týkající se plánované stavby přehrady na jejím území. Obec Nové Heřminovy se na Ústavní soud obrátila z toho důvodu, že jejímu požadavku již dříve nevyhověl Krajský soud v Ostravě ani Nejvyšší správní soud.
Obec namítá, že při procesu přípravy přehrady, která má zatopit část jejího území, byla porušená její práva na samosprávu. „Jedná se o zásah, který přesahuje zájem obce a je v této věci v souladu s právem, že o věci rozhoduje kraj,“ odůvodnil odmítnutí stížnosti soudce zpravodaj David Uhlíř.
Přehrada má podle ministerstva zemědělství sloužit jako ochrana proti povodním pro okolní obce a zároveň má pomoct se zvládáním sucha. Ústavní soud proto k jednání přizval i zástupce dalších samospráv v dotčeném regionu, vyjádřila se ale jen politická reprezentace obce Brantice. Ta výstavbu přehrady podpořila.
Nové Heřminovy však namítají, že stavba je nešetrná vůči životnímu prostředí, zbytečně nákladná a není jediným řešením ochrany proti povodním. Obec nesouhlasí zejména s tím, že vybudování přehrady by si vyžádalo zatopení části jejího území, konkrétně zbourání třiatřiceti domů a čtyř zemědělských areálů.
„Zamítnutí stížnosti jsme spíše očekávali. Obecně se pro naši situaci nic nemění. Nadále jsme proti stavbě přehrady a budeme využívat všech možností k tomu, abychom stavbě zabránili,“ řekl Deníku Referendum starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný.
Stát již vykoupil osmadevadesát procent pozemků nezbytných pro stavbu, nicméně zbylé parcely patřící obci odmítají místní politici prodat. Stejně jako odmítli provést příslušnou změnu územního plánu. Odkazují se přitom na odbornou studii, podle které je možné realizovat sadu protipovodňových opatření na řece Opavě a vyhnout se tak stavbě nádrže.
V ústavní stížnosti Nové Heřminovy zopakovaly, že stavba nádrže není nezbytně nutná. Obec ale nemá dost prostředků, aby proti dokumentaci zpracované státem předložila stejně podrobnou oponentní studii. Někteří odborníci na sucho a vodní správu dlouhodobě upozorňují, že přehrady nejsou řešením problémů se zadržováním vody v krajině a předcházení suchu.
„Generují spíše potíže. Pokud bude sucho pokračovat, budou vysychat řeky a tím i přehrady. Prioritou musí být přírodě blízká opatření pro zadržování vody na celém území České republiky a transformace zemědělství, která přispěje k obnovení porozity půdy,“ vysvětlil Deníku Referendum Jiří Malík ze sdružení Naše Voda.
Obec se vzdávat nehodlá
Obec Nové Heřminovy s návrhem zrušit část zásad rozvoje Moravskoslezského kraje neuspěla u Krajského soudu v Ostravě ani Nejvyššího správního soudu. Krajský soud poukázal na to, že při pořizování zásad byla obec pasivní. Také podle Nejvyššího správního soudu jsou zásady rozvoje v pořádku. Stát prý zvolil menší variantu nádrže, která pro obec neznamená úplný zánik.
Proti stavbě přehrady dlouhodobě bojují zástupci obce Nové Heřminovy od roku 2008, kdy záměr postavit přehradu představila tehdejší vláda Miroslava Topolánka (ODS). O tři roky později jej definitivně schválil kabinet Petra Nečase (ODS). V obci se v roce 2008 konalo referendum, ve kterém většina obyvatel hlasovala proti stavbě přehrady.
Stát mezitím na řece Opavě zahájil stavbu několika protipovodňových opatření. Ministerstvo zemědělství však varuje, že bez zbudování přehrady, která se má začít stavět v horizontu pěti let, nebudou dostatečně účinná. Rezort zemědělství odhaduje, že vodní dílo v hodnotě osmi miliard korun by mělo být hotové do roku 2027.
Starosta Ludvík Drobný však nemá boj proti přehradě za prohraný a říká, že vyjednávací pozice obce není špatná. „Vlastníme klíčové pozemky, které nechceme prodat. Máme vliv na územní plánování. Všechny nástroje chceme nadále využívat k jednání s investory a ministerstvem zemědělství. Budeme tudíž v boji proti přehradě pokračovat,“ uzavřel.