Zimola rezignoval. Zahájil tím kampaň za zvolení předsedou

Jiří Zimola rezignoval na pozici statutárního místopředsedy ČSSD. Oznámil to novinářům na mimořádné tiskové konferenci. Ačkoli to popřel, z příznaků lze vyčíst, že hodlá na březnovém sjezdu kandidovat na předsedu.

Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola v Lidovém domě oznámil, že rezignuje. Podle něj je vedení strany rozdělené a neumožňuje mu provádět změny, s nimiž byl letos na jaře zvolen do vedení ČSSD. „Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať.“ Dikce jeho prohlášení i odpovědí na otázky nicméně naznačila, že se jedná o krok, který má Zimolovi posloužit jako startovací pozice ke zvolení předsedou na sjezdu ČSSD příští rok v březnu, ač to na místě popřel.

Jiří Zimola je čelným představitelem platformy Zachraňme ČSSD sdružující vnitrostranické spojence Miloše Zemana. Patřil k předním organizátorům tak zvaného lánského puče po volbách v roce 2013. Jeho blízkým spojencem a poradcem je nechvalně proslulý bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Zimolovu víru v to, že si politický úspěch lze koupit marketingem, ilustruje roztomilý detail jeho vystupování: používání rekvizit. Asi mu to poradili na nějakém školení, ale moc mu to nejde. Repro DR

Tomu odpovídá, že Jiří Zimola ve svém rezignačním prohlášení nekritizoval účast v Babišově vládě, natožpak nadbíhání ČSSD rasistickým náladám. Jen obecnými slovy napadl vnitřní poměry v ČSSD, „krajské šíbry a černé duše“. Jmenovitě a ostře zaútočil pouze na Lubomíra Zaorálka kvůli jeho nedávné kritice české mise v Afghánistánu.

Podle Jiřího Zimoly je zapotřebí, aby se ČSSD vrátila k důrazu na sociálně-ekonomické témata. Ač nebyl explicitní, dal jasně najevo, že za chybu považuje snahy ČSSD vycházet vstříc občanské společnosti a liberálním voličům.

To odpovídá jeho dlouhodobému politickému profilu, kdy už jako stínový ministr životního prostředí útočil na ekologické organizace a hájil plenění Šumavy či budovatelské energetické plány. Jeho současný postup má pravděpodobně posvěcení Hradu, Zimola sám na tiskové konferenci uvedl, že prezidenta Zemana informoval předem. Nepříliš skrývaným plánem platformy Zachraňme ČSSD je proměnit ČSSD ve stranu Zemanových stoupenců.

Jiří Zimola je jedním z produktů éry Jiřího Paroubka, patří do kohorty sociálních demokratů, kteří uvěřili, že v politice se dá vítězství koupit marketingem. Ta doba je sice pryč, ale Zimola se o to pořád snaží. Moc mu to přitom nejde, není věrohodný, ani obratný. Pěkně to ilustruje roztomilý detail Zimolova vystupování: používání rekvizit, což mu asi poradili na nějakém školení.

Tak když na sjezdu mluvil o růžových brýlích na očích minulého vedení, nasadil si růžové brýle – ve skutečnosti ale hnědé s růžovou obroučkou. Teď zase obřadně kladl na stolek klíče od Lidového domu, ale podle svědků na místě si je po tiskovce vzal zase zpět. V obou případech tak dost možná o svých politických představách i pravých úmyslech prozradil víc, než sám chtěl.

Ani ne čtyřiadvacet hodin před Zimolovou rezignací se novinářka České televize Nora Fridrichová ohradila proti Zimolově kritice dvou reportáží z pořadu 168 hodin. „Panu Zimolovi se nelíbily naše reportáže. První o jeho Jihočeském kraji, který se odmítá připojit do programu školních obědů pro dĕti v hmotné nouzi z evropských peněz. A druhá o Putinovĕ medaili pro Jarka Nohavicu. Nu, pan Zimola sám asi hlad nemá a metálek z Kremlu taky dobrej.“

Jiří Zimola na Facebooku totiž napsal: „Pořad 168 hodin na veřejnoprávní ČT právě teď. Dojemná reportáž o hladovějících dětech a zlých krajích a zvratky na Nohavicu. Proč nemáme možnost neplatit koncesionářské poplatky těm, kteří si vytvářejí právo na svou vlastní pravdu a zřejmě v žoldu silných finančních skupin likvidují ty, kdo mají jiný názor?“ Ilustruje to výstižně politický profil, ke kterému by rád ČSSD přivedl.

Jiří Zimola měl ostré spory s předcházejícím vedením ČSSD, které ho kvůli machinacím při stavbě chaty na Lipně či pochybných odměn v jihočeských nemocnicích nezařadilo na kandidátku strany do sněmovních voleb. Předchozí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Jiřího Zimolu označoval za pátou kolonu Miloše Zemana a Andreje Babiše v ČSSD.

Na tiskové konferenci vedle rezignace oznámil, že neutíká z boje, že se „jen stahuje do jižních Čech“ Ale uklouzlo mu také, že čas do sjezdu hodlá trávit „objížděním členů strany“. Každý, kdo ví něco o tom, jak vypadá vnitrostranický mocenský boj, si snadno spočítá, co to znamená. Zdá se, že právě začal poslední z dlouhé řady pokusů Miloše Zemana znovu zcela ovládnout ČSSD.

Otázkou samozřejmě zůstává, jaké jsou jeho šance. V současném vedení, a to ani v tom širším, prý Zimola příliš velkou podporu nemá. Jenomže pokud se od volebních výprasků ČSSD nezvedl zatím žádný silnější hlas vybízející k odchodu z vlády, je to jen potvrzení úpadku vnitrostranického života a rezignace ČSSD na politickou racionalitu. Stát se může cokoli.

Jedno je totiž jisté. Pokud by na sjezdu měly věci stát tak, že si delegáti mohou vybrat mezi marasmem v Babišově vládě pod vedením Jana Hamáčka, anebo marasmem v Babišově vládě pod vedením Zemanova místodržícího Jiřího Zimoly, možná by bylo lepší rovnou tu stranu rozpustit, aby přestala planě zabírat místo.

A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Martin Pleva - pedagog, Brno

Ano, čas a energii, kterou mnozí věnují na "analýzy" ČSSD, Středa, 7.Listopadu 2018, 21:43:1

by bylo účelnější věnovat na vznik nového levicově liberálního subjektu...

Pavel Krupička - Utopias are often only premature truths

Středa, 7.Listopadu 2018, 23:06:39

Ano.

Koukám ještě na Zimolův rozhovor pro Týden ze srpna 2018:

Ministrem zahraničí by prý podle Zimoly měl být Kmoníček a s Tomanem jako ministrem zemědělství Zimola problémy nemá, ČSSD prý nemá dost vhodných adeptů pro nejvyšší funkce, zdůvodňuje Zimola fakt, že Toman není sociální demokrat. Ve skutečnosti ale Zimola jen lobbuje za Zemanovi lidi.

Jiří Foldyna je prý podle Zimoly "nezpochybnitelný sociální demokrat". Ve skutečnosti je to krajně pravicový politik a protože je Zemanovým spojencem je i Zimolovým.

Poté přichází útok na neziskovku, oblíbené to krajně pravicové a Babišovo téma. Transparency International má prý podle Zimoly "dost másla na hlavě" A Babiš by měl v politice skončit na základě výroků soudu, nikoli "výkřiků pana Ondráčky" (šéfa TI). Tady se Zimola projevuje snad až jako Babišův spojenec, Babiš by totiž měl v politice skončit okamžitě, důvodů pro to jsou snad stovky a ne na základě rozhodnutí nějakého soudu, jak chápu tvrzení Zimoly.

Příznačná je i Zimolova podpora Paroubka ne jeho facebooku ze srpna tohoto roku. To jest podpora autoritativního papaláše a dalšího minimálně "soft" příznivce Miloše Zemana, který už toho moc ČSSD nabídnout nemůže.

To vše potvrzuje závěry Jakuba Patočky. Zimola není sociální demokrat. Je to trojský kůň uvnitř ČSSD. Trojský kůň krajně pravicového Miloše Zemana (a možná dokonce i Andreje Babiše).

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.