Zemřelému novináři život nikdo nevrátí. Hambašský les ale ještě zachránit můžeme
Josef PatočkaVe sporu o ohrožený porost na hraně největší evropské uhelné jámy jde o mimo jiné o budoucnost klimatické politiky v celé Evropě. Jeho výsledek ovlivní také budoucnost české energetiky. Nejen proto si jeho obránci zaslouží naši podporu.
Tragické neštěstí zasáhlo přesně před týdnem do sporu o les, jenž poutá pozornost německé i zahraniční veřejnosti. Během vyklízení jednoho ze stromových domků, z nichž radikální ekologové brání společnosti RWE vykácet několik tisíc let starý prales, stojící v cestě těžbě hnědého uhlí, zemřel člověk.
Šlo o dokumentaristu, který dlouhodobě zápas o les sledoval. Při snaze přiblížit se k místu, kde příslušníci jednotky zvláštního nasazení právě zatýkali jednoho z odpůrců těžby, se zřítil z provazového mostku mezi dvěma stromy. Zraněním při převozu do nemocnice podlehl.
Poslední video, jež zemřelý novinář zavěsil na Twitter, zobrazuje policisty, jak se snaží sundat jednoho z obránců lesa ze stromu. Podle vlastních slov na sociálních sítích se snažil v osudný den získat lepší přístup k dění, protože policie bránila tisku zásah zaznamenávat.
Událost zasáhla takřka celou německou veřejnost, od příznivců obrany lesa až po vládnoucí politiky. Zástupci protestujících policii z neštěstí neobviňovali, odmítli hovořit o tom, kdo je za ně spíš zodpovědný, a vyzvali úřady k přerušení zásahu. Viditelně otřesený zemský ministr vnitra Herbert Reul, jinak zastánce tvrdého postupu, jim takřka do hodiny vyhověl — o pozastavení operace podle zpráv svědků žádali své nadřízené i řadoví policisté.
Všem bylo nicméně jasné, že pietní klid nepotrvá dlouho. Už ve čtvrtek Reul vyzval odpůrce kácení, aby les dobrovolně opustili. Jeho obránci zopakovali, že neodejdou. Ještě toho odpoledne — sotva čtyřiadvacet hodin od neštěstí — začala policie přistavovat ke zbývajícím obsazeným stromům vysokozdvižné plošiny a vyklízet barikády na příjezdových cestách.
Během víkendu pak policie zásahy naplno obnovila a s nedělí se v plné síle vrátili také protestující: víc než sedm tisíc lidí demonstrovalo proti kácení při okraji lesa a zhruba stovce z nich se přes policejní karanténu podařilo proniknout dovnitř a posílit obránce ve zbývajících stromových vesnicích. V neděli pak Reul obrátil definitivně a z tragédie nepřímo obvinil odpůrce kácení.
Angažovanému žurnalistovi, který se v lese snažil dokumentovat přešlapy policistů, už nikdo život nevrátí. Zachránit les, který se stal symbolem zápasu německé společnosti s vlastními uhelnými démony, však ještě možné je — kácet se má začít teprve čtrnáctého října. Ve sporu přitom nejde o málo a týká se také nás.