„Je to časovaná bomba“. Papež kritizuje finanční trhy i sociální nerovnost
Josef PatočkaVatikán zpracoval nový dokument k etickým souvislostem současného ekonomického systému. Ostře kritizuje nerovnost, neregulovaný trh s finančními deriváty i daňové ráje.
Úřad papeže Františka publikoval v polovině května nový dokument, v němž znovu ostře kritizuje globální ekonomický systém. Za „časovanou bombu“ v něm označuje dále expandující trh s finančními deriváty, jehož kolaps v roce 2008 odstartoval ekonomickou krizi. Na paškál si ovšem bere také daňové ráje a obecněji honbu za ziskem za každou cenu, jenž podle něj prohlubuje nerovnosti.
Publikace nazvaná Oeconomicae et pecuniariae queastiones („Otázky ekonomické a finanční“) volá po silnějších regulacích, jež by byly v souladu s „požadavky spravedlnosti a veřejného zájmu“. Přijetí takových opatření, nezbytných ke zkrocení „predátorských a spekulativních tendencí“, mělo podle Františkova úřadu přijít už pro finanční krizi v roce 2008.
Namísto toho se však „odpověď na krizi často jeví jako návrat k vrcholně krátkozrakému sobectví, které je regulováno zcela nedostatečným rámcem.“ Protože se nehledí na veřejný zájem, nehledí se podle dokumentu ani „na potřebu vytvářet a šířit skutečný blahobyt a vymýtit dnes všude tak evidentní nerovnost“.