Trumpa opouští nejvýznamnější zástupce Wall Streetu v jeho kabinetu
Petr JedličkaPrezidentovi USA dal výpověď ekonomický šéfporadce Gary Cohn, hlavní architekt schválené daňové reformy. Většina pozorovatelů připomíná Cohnův nesouhlas s dovozním tarify. Jiní však mají za to, že za odchodem stojí důvody daleko závažnější.
Kabinet současného prezidenta USA Donalda Trumpa opouští Gary Cohn — dosud prezidentský šéfporadce pro ekonomiku, ředitel Národní ekonomické rady USA a také nejvýznamnější zástupce burzovní lobby v Trupově administrativě. Oznámil to krátkou zprávou sám Cohn v noci na středu středoevropského času. Poděkoval za příležitost, ale své rozhodnutí nijak dál nevysvětlil. Rovněž prezident Cohnovi poděkoval za odvedenou práci, k důvodu odchodu se však ani on nevyjádřil.
Pozorovatelé se shodují, že jde o událost mimořádného významu. Tradiční podporovatel demokratické pravice a bývalý muž číslo dvě investičního impéria Goldman Sachs stál totiž nejen za dosud jediným Trumpovým legislativním úspěchem — velkou daňovou reformou schválenou loni v prosinci —, ale též reprezentoval podpůrnou vazbu mezi Trumpovou vládou a světem velkých financí. Ta je teď podle komentátorů narušena, a to tím spíše, že Gary Cohn není prvním člověkem Wall Streetu, který Trumpa opustil.
„Z Trumpovy vlády a okruhu poradců odešlo od prezidentova nástupu do funkce v lednu 2017 již devatenáct významných osob: ministrů, ředitelů odborů či vedoucích poradců. Cohn je jen posledním z této řady. A druhá ze významných figur Wall Streetu v Trumpově nejbližším okolí — náměstkyně poradce pro národní bezpečnost Dina Powellová — oznámila přitom odchod už v lednu,“ shrnul na kanálu TYT analytik Ben Mankiewicz a ještě doplnil:
„S bankéřskou a burzovní lobby je sice spojen třeba i ministr financí Steven Mnuchin, který zatím zůstává, Cohnovo slovo je však ve světě burz a investic daleko zásadnější.“
Důvody a důsledky
Komentátoři velkých amerických televizí připomínají, že v Trumpově administrativě se vedl v posledních měsících spor nad nedávno ohlášenými dovozními tarify na ocel a hliník. Cohn byl jako důsledný neoliberál a globalista proti opatření, jiní Trumpovi experti na hospodářství jako Robert Lighthizer či Peter Navarro nebo ministr obchodu Wilbur Ross jej podporovali.
„Šlo o jednoznačný střet a bylo zřejmé, že kdo bude poražený, odejde (...) Trump ohlásil tarify na ocel a hliník v minulém týdnu, a i když tak učinil pouze obecně a dosud neznáme podrobnosti, je jasné, že jejich odpůrci prohráli,“ přiblížila v tematickém pásmu stanice Fox analytička Amy Walterová.
Jestli se výklad amerického středního proudu potvrdí, nastoupí nyní na Cohnovo místo někdo Navarrova či Rossova formátu — člověk, který zdůrazňuje nutnost obnovit za každou cenu americkou průmyslovou výrobu a zároveň nevyhnutelnost ostré obchodní konfrontace s Čínou.
Progresivní média v USA ovšem přicházejí i s alternativním výkladem. „Říkal jsem to už, když vznikala vláda, a teď to mohu jen opakovat: Lidé ze samotného jádra ekonomického establishmentu, jako je Gary Cohn, chtěli od Trumpa především daňové škrty, a ty už mají. Proto odcházejí. Nechtějí asistovat u tržních válek, nechtějí se zaplétat s vyšetřováním ruského vlivu. Jsem přesvědčen, že brzy půjdou další, uvidíte,“ sliboval na TYT Cenk Uygur, spoluzakladatel a hlavní komentátor stanice.
Že prý chaos
Ve všech amerických zpravodajských médiích se v souvislosti s odchodem Garyho Cohna debatuje ještě i obecně nad celkovým dojmem chaotičnosti, který Trumpova administrativa v poslední době vyvolává. Sám prezident se k těmto úvahám vyjádřil ve středu svým klasickým tweetem, v němž uvedl, že lidé „prostě přicházejí a odcházejí“, že má stále plno mimořádně kvalitních zájemců, které podrobuje přísnému výběru, a že v jeho kabinetu „nepanuje žádný chaos, ale velká energie“.
Většina analytiků čte nicméně situaci jinak. „Je normální, že prezidenti činí v kabinetu po roce ve funkci nějaké změny. Není však normální, že je v podstatě nijak nevysvětlují (…) že jednotlivé odchody nechávají proběhnout bez náležité reakce,“ uvedla pro MSNBC Hallie Jacksonová.
„To, jak funguje Bílý dům dnes, není srovnatelné s obdobím žádného z prezidentů moderní americké historie. A mám za to, že jak počet odchodů, tak skutečnost, že vlastně není možné říci, který nastal kvůli politice a který z jiných důvodů, svědčí o zříkání se odpovědnosti svého druhu a mělo by nám všem dělat starosti,“ mínil zas Eli Lake z agentury Bloomberg ve středečním kanálu Fox News.
Další informace:
BBC News Gary Cohn: Key Trump economic policy adviser resigns
Fox News Political fallout from Gary Cohn's resignation
TYT Trump Administration in Chaos: Gary Cohn Out as Top Economic Adviser
BBC News Trump's cabinet: The people around the president