Trumpovy USA vysídlují i ekologické uprchlíky, aktuálně musí pryč Salvadorci
Radek KubalaRestriktivní přístup nové americké vlády k uprchlíkům a cizincům obecně nedopadá jen na muslimy, ale i další statisíce lidí. Aktuálně byla schválena repatriace 200 tisíc Salvadorců, kteří získali v USA ochranu po ničivém zemětřesení.
Ani rodinné ohledy, ani přínosnost pro společnost nepřiměla zatím vládu amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit vysídlování ekologických uprchlíků, kterým poskytly USA ochranu po různých katastrofách v zemích jejich původu. Právě naopak: toto pondělí odpovědné úřady oznámily, že vládním rozhodnutím končí humanitární program, v rámci nějž získalo ochranu ve Spojených na 200 tisíc Salvadorců postižených zemětřesením v roce 2001. Tito všichni se nyní musejí z USA vystěhovat.
Čas rozloučit se se zemí, kde šestnáct let pobývali a pracovali, mají Salvadorci do září příštího roku, poté budou zařazení na list k deportaci. Skrze své rodiče se Trumpovo rozhodnutí dotkne i více než 190 tisíc dětí, které se již ve Spojených státech narodily a zemi svých předků vůbec neznají.
„Věřili jsme, že když budeme tvrdě pracovat, platit daně a dodržovat zákony, dovolí nám zde zůstat. Mám dvě děti, které se zde narodily a prožily v Americe celý svůj život. Nemáme se kam vrátit,“ řekla New York Times Veronica Lagunasová, která pracuje jako uklízečka kanceláří v Los Angels.
Podle amerického Centra pro studium migrace vlastní čtvrtina z vystěhovávaných domy, až devadesát procent z nich pracuje a desetina žije v manželském svazku s člověkem narozeným v USA. Zástupci salvadorské komunity žádali v minulých letech opakovaně, aby americká vláda prodloužila skupině legální status. Svoji podporu jim poskytla jak diplomacie samotného Salvadoru, tak svazy zaměstnavatelů z Kalifornie, Texasu či Virginie, u kterých lidé ze středoamerické země pracují.
Jak se však ukázalo tento týden, nic z toho nepomohlo.
Předchozí vysídlování
Trumpovo rozhodnutí o vystěhování lidí ze Salvadoru není první, ačkoliv podle agenturních komentářů zasáhlo zatím největší počet lidí. Před necelým měsícem přišlo podobně o ochranu na 45 tisíc lidí z ostrova Haiti, jež se USA rozhodly přijmout také po zemětřesení v roce 2010. Před rokem pak ztratily ochranu tři tisíce lidí z Nikaraguy.
Trend nastolený Trumpovou vládou by měl v blízké budoucnosti postihnout i početnou komunitu uprchlíků z Hondurasu. „Důvody pro setrvání těchto lidí v naší zemi pominuly. Proto jsme se rozhodli jejich speciální a dočasné povolení zrušit,“ uvedlo v tiskovém prohlášení americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti.
Navíc do konce března má americký Kongres rozhodnout na návrh vlády o případném zrušení Obamova zákona ochraňujícího před deportací mladé migranty bez dokumentů, kteří do země přišli z Latinské Ameriky. Pozorovatelé připomínají, že zrušení zákona známého pod zkratkou Daca by postihlo až 800 tisíc lidí.
Další informace:
The New York Times Trump Administration Says That Nearly 200,000 Salvadorans Must Leave
BBC News Trump gives 200,000 Salvadoreans deadline to leave US
USA Today Trump orders 200,000 Salvadorans to leave U.S.