Orbánův Fidesz ztratil krátce před volbami jednu z tradičních bašt

Maďarská vládní strana prohrála překvapivě v mimořádných starostenských volbách v Hódmezővásárhely, městečku na jihu země, kde se vždy těšívala mimořádné podpoře. Velké parlamentní volby čekají zemi přitom už za pět týdnů.

(josp)

28.02.2018 19:32

Ax1

Nominanta Fideszu dokázal v jeho baště porazit Péter Márki-Zay, nezávislý kandidát s podporou celé opozice. Foto HJ, Twitter

Za mimořádné překvapení označují zahraniční média porážku, již utrpěla jen několik týdnů před všeobecnými volbami v Maďarsku vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. V doplňujících komunálních volbách v jihomaďarském městě Hódmezővásárhely jí dokázal porazit nezávislý kandidát na starostu Péter Márki-Zay, podporovaný společně celou opozicí.

Podle pozorovatelů může teď nečekaný výsledek ovlivnit náladu před zmíněnými parlamentními volbami, jež zemi čekají 8. dubna. Konzervativní nacionalista Orbán, který v zemi pevnou rukou vládne už od roku 2010, se v nich pokusí získat premiérský mandát i napotřetí.

Mimo účelových změn volebního zákona a dalších hojně kritizovaných opatření pomáhala Orbánovi dosud koncentrovat moc také opoziční roztříštěnost. Ještě počátkem tohoto měsíce se mohl jejím představitelům vysmívat, že jsou „zoufalí“. Právě vyzkoušené účelové spojení celého opozičního spektra – socialistů, liberálů, zelených a dokonce i fašizujícího Jobbiku – mu ale může zkomplikovat plány.

Rozdíl v podpoře a neúčinnost argumentu migrace
Vedle vlastního vítězství a vzácného spojení různých opozičních stran zaujal analytiky i rozdíl, s níž Márki-Zay kandidáta Fideszu Zoltána Hegeduse porazil: jednalo se totiž o více než patnáct procent hlasů. Město platilo přitom až doposud za jednu z tradičních bašt vládnoucí strany.

Jeho dlouholetým starostou býval klíčový Orbánův pobočník János Lázár, který je zároveň velice vlivnou figurou ve Fideszu.  V posledních volbách v Hódmezővásárhely zvítězili orbánovci pod Lázarovým vedením s jednašedesáti procenty hlasů. Tentokrát nepomohlo nominantovi Fideszu ani to, že ho Lázár v kampani aktivně podporoval.

Podle analytiků je stále nanejvýš pravděpodobné, že Fidesz v dubnových volbách zvítězí. Přesto však události v jihomaďarském městečku ukazují na proměňující se náladu v zemi. Orbánova strana se v posledních měsících potýká s řadou korupčních kauz a vážných podezření, že se prostřednictvím její vlády obohacují premiérovi příbuzní a spojenci.

Kromě toho se poukazuje ještě i na skutečnost, že v Hódmezővásárhely nepomohlo Fideszu ani rozehrávání strachu z „imigrantů“. Městečko přitom leží poblíž jižní hranice, již Orbánova vláda oplotila v roce 2015 kvůli přicházejícím uprchlíkům ostnatými dráty.

„Má to zásadní psychologický význam,“ potvrzuje serveru EurActiv politický analytik Robert Laszlo. „Ukazuje to, že Fidesz není nepřemožitelný ani ve velmi nepravděpodobných místech. Výsledek dozajista opozici vzpruží a donutí ji znovu promýšlet strategie,“ dodává.


Další informace:
The Guardian Hungary: surprise defeat for Viktor Orbán in bellwether byelection
EurActiv Orbán’s party loses stronghold before national election
BBC News Hungary opposition delivers blow to PM Orban in town vote
Reuters Hungary PM's Fidesz party suffers surprise setback at local by-election


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.