Experti neziskovkám: Lhaní o sobě čelte s přáteli, ověřovateli a holou pravdou

Britská expertní skupina International Broadcasting Trust zkoumala šíření pomluv a dezinformací o organizacích pomáhajích uprchlíků ve Středozemním moři. Z analýzy pak vyvodila několik užitečných doporučení pro neziskovky obecně.

(josp)

16.03.2018 14:22


Spoluautor: Petr Jedlička

20151030_syrians_and_iraq_refugees_arrive_at_skala_sykamias_lesvos_greece_2

Experti IBT zkoumali podrobně konkrétně dezinformaci, že záchranáři z organizace Save the Children spolupracují s pašeráky lidí. Foto WMC

Začne-li někdo šířit lživé informace o vaší organizaci, vašich aktivitách či postojích, braňte se nejlépe kombinací těchto metod: za prvé, nenechávejte věc bez odpovědi – uveďte dezinformace na pravou míru a toto sdělení šiřte s pomocí sítě vašich příznivců a přátel. Za druhé, požádejte o prověření šířeného obsahu některou z renomovaných ověřovatelských platforem – třeba Reality Check provozovaný veřejnoprávní BBC. A za třetí, sami uvádějte vždy jen holou pravdu – jakkoliv malé přikrášlení sktučenosti totiž pomáhá kampani proti vám.

Takto lze ve stručnosti shrnout základní doporučení britské expertní skupiny International Broadcasting Trust (IBT) občanským sdružením, neziskovým organizacím a lidskoprávním iniciativám, jež čelí pomlouvačným či dezinformačním kampaním v médiích a na sociálních sítích.

IBT se tématem zabývala v souvislosti s kritikou organizací pomáhajících uprchlíkům ve Středozemním moři, konkrétně ve spojitosti se sdělením, že tyto organizace spolupracují s mafií. Z analýz IBT vznikla následně studie, jež byla publikována před několika týdny.

Lži kolem Save the Children

Studie IBT ve své analytické části rekonstruuje šíření jedné konkrétní lži-informace, totiž že iniciativa Save the Children koordinuje svoje aktivity s pašeráky lidí. Obvinění převzaly nejprve některé italské zdroje. Následně se pak rozšířilo do senzacechtivých médií po celém světě. U nás jej přetiskly například Novinky.

Save the Children čelila v důsledku vlně nevole a kritiky, založené pouze na jediném nepravdivém obvinění. Fámu opakovaly rovněž stovky lidí v komentářích pod příspěvky české pobočky Lékařů bez hranic.

V USA začal navíc krajně pravicový server Breitbart produkovat sestříhaná videa, jež měla obvinění ze spolupráce záchranářů a pašeráků posilovat. „Ta videa přitom vůbec nic nedokazují,“ konstatuje Sean Ryan ze Save the Children a dodává: „Nepodložené obvinění se těžko vyvrací. Museli jsme na sociálních sítích prostě jen donekonečna opakovat, že spolupracujeme výhradně s pobřežní stráží.“

Jedním z důsledků rozšíření této nepravdy byla i mobilizace krajněpravicové iniciativy Defend Europe, která vybrala peníze na loď, s níž chtěla ve Středozemním moři proti spolupráci záchranářů s pašeráky bojovat. Plavba příslušné lodi skutečně v minulém roce proběhla, skončila ale pro iniciátory velkou ostudou – z korábu nejprve utekla většina najaté indické posádky, která se měla starat o plavbu po technické stránce, loď se následně několikrát porouchala, a v posledku byla odtažena ke španělským břehům.

NGOs v ohrožení?

International Broadcasting Trust sdružující analytiky a mediální experty obecně uvádí, že důvěra v humanitární a neziskové organizace v současné atmosféře v západním světě klesá – i když jim stále věří více lidí než politikům nebo médiím.

Pokles důvěry je dle IBT částečně možné přičíst skutečným případům korupce, fiktivní činnosti, podvodů či sexuálního obtěžování, nejdůležitějším faktorem jsou ovšem právě šířící se pomlouvačné zprávy. Nejčastěji za nimi stojí ultrapravicové antiimigrační skupiny, ale také například platformy a média, jež platí Rusko, Turecko nebo Saúdská Arábie.


Další informace:

International Broadcasting Trust Faking It: Fake News and How it Impacts on the Charity Sector
The Guardian Charities colluding with traffickers? Fake news, says report
DevEx Aid groups targeted by fake news, report says


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.