Povaha vlády
Patrik EichlerLicoměrnosti s lithiem, otočky kolem spolupráce s tripartitou i tanečky spojené s jednáním o vládě je v našem politickém provozu samozřejmě třeba popisovat. Bez obecné představy o cílech soupeře a směru a cíli vlastní politické a společenské práce se ale nutně utopíme v jednotlivostech.
Politické hnutí ANO vládu se sněmovní většinou pravděpodobně sestaví. Pravděpodobně mu to potrvá ještě několik měsíců. A pravděpodobně nakonec na premiéra najde někoho jiného, než je jeho dosavadní nominant a předseda Andrej Babiš.
Tyto krátkodobé předpovědi až spekulace jsou pro veřejnost i řadu médií nejlákavější. V politickém provozu ale platí, že krátkodobé odhady jsou nutně ty, které jsou nejméně přesné a které se nejčastěji mění.
Kroky politického hnutí ANO od voleb v říjnu 2017 dosvědčují, že jde o strukturu cílevědomou a mocichtivou. Tato dvě přídavná jména ji odlišují od většiny dalších parlamentních stran. A spojují ji třeba s prezidentem Milošem Zemanem.
Andrej Babiš je premiér.
A bude premiérem několik příštích let.
Dokonce byl premiérem už před těmito volbami.
Dokonce možná i něco víc, než premiér.
Uvedu příklady:
Krátce shrnu znovu populární kauzu lithium a roli A. Babiše v ní.
Stát o těžbu lithia dlouho neměl zájem. Také neměl k její realizaci kapacity.
Zájem ovšem přišel ze soukromého sektoru.
Jednak od českého podnikatele Janečka, jednak od zahraničního zájemce. To bylo za předminulé vlády.
V podstatě nebyl žádný důvod nevydat povolenky k průzkumu.
Začala se rozvíjet spolupráce. Těžaři investovali, provedly se průzkumy atd.
Za minulé vlády se to s jejím souhlasem zase posunulo dále, byl vydán předběžný souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru a začaly se, zatím nezávazně, domlouvat konkrétní podmínky těžby. Nejdůležitější podmínky z české strany, tedy ekologický charakter těžby a zpracování do finální podoby u nás, nebyl problém. S hrubou separací přímo v podzemí museli předem počítat, dneska si miliohny tun hlušiny sypané na haldy v krajině už nikdo neumí představit. A finální zpracování v Česku? Tohle taky asi nebyl problém, protože bez urážky máme levnou, technicky vyspělou a disciplinovanou pracovní sílu. Tuhle představu zachcovalo memorandum, se kterým ANO pro připomenutí souhlasilo. V tomto volebním období se tato představa měla konkretizovat --- do konečného stanovení dobývacího prostoru a následných smluv...
Jenže před koncem volebního období rozhodl Andrej Babiš o naprostém obratu a negaci celého dosavadního postupu státu.
Ne vláda.
On sám Andrej Babiš.
Jeho ANO mu to odkývalo a našel spojence v komunistech a SPD.
Dnes už víme nový český postoj --- lithium vytěží a zpracuje česká státní těžařská firma. Stát bude investovat miliardy.
Navíc nyní jezdí Babiš po Evropě a absolvuje desítky schůzek s významnými politiky....
Myslím, že to kouzlo nepůjde jen tak zlomit,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
(a případní partneři holt budou muset přejít na presumpci neviny)