Sobotkova vláda podala demisi. Novou Zeman jmenuje za čtrnáct dní

Vláda Bohuslava Sobotky podala demisi. Nový menšinový kabinet Andreje Babiše prezident Miloš Zeman jmenuje 13. prosince. Sobotkova vláda je teprve třetí v historii samostatné České republiky, která dokončila celý čtyřletý mandát.

(jg)

29.11.2017 13:42

Sobotka

Během bezmála čtyřletého vládnutí se v sedmnáctičlenném Sobotkově kabinetu vystřídalo celkem šestadvacet ministrů a ministryň. Foto web vlády ČR

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) na svém středečním předposledním zasedání podala demisi. Od vzniku samostatné České republiky se jedná teprve o třetí kabinet – po vládách Václava Klause a Miloše Zemana – který dokončil celý čtyřletý mandát.

Vláda podle Ústavy podává demisi k rukám prezidenta republiky po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Ten ji následně pověří vykonáváním funkce do jmenování vlády nové. Prezident Zeman v úterý večer oznámil, že novým premiérem jmenuje předsedu politického hnutí ANO Andreje Babiše 6. prosince a jeho vládu přesně o týden později.

Sobotkova vláda vytvořená na půdorysu ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se chopila úřadu na sklonku ledna roku 2014. Během bezmála čtyřletého vládnutí se v sedmnáctičlenném kabinetu vystřídalo celkem šestadvacet ministrů a ministryň.

Rošády na ministerských postech se zcela vyhnuly nejmenší vládní straně – KDU-ČSL. Sociální demokracie za čtyři roky přistoupila k pěti změnám, politické hnutí ANO ke čtyřem. Největší kontroverze a zhruba měsíční vládní krizi vyvolalo odvolání Babiše z postu ministra financí kvůli podezření z krácení daní a ovlivňování médii skupiny Mafra.

Nejvíce změn proběhlo v čele rezortu školství, kde Marcela Chládka (ČSSD) po roce a půl nahradila Kateřina Valachová (ČSSD), jejíž místo několik měsíců před koncem volebního období posléze obsadil Stanislav Štech (nestr. za ČSSD).

Vláda se během svého funkčního období sešla na více než sto osmdesáti zasedáních a přijala přes čtyři tisíce usnesení, pětatřicetkrát jednala na půdě tripartity se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů a čtyřikrát rokovala společně s vládou Slovenské republiky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.