Andrej Babiš může vládnout bez důvěry i celé čtyři roky, avšak na hraně Ústavy
Jan GruberPolitický vývoj směřuje k menšinové vládě Andreje Babiše, které se zřejmě ve Sněmovně nepodaří získat důvěru. Nicméně i vláda bez důvěry může vládnout celé čtyři roky, pokud se prezident nebo poslanci nerozhodnou Sněmovnu rozpustit.
Předseda strany, která zvítězila v nedávných volbách, Andrej Babiš již jedenáct dní jedná o podobě nové vlády. Prozatím neúspěšně. Společnému vládnutí se téměř všechny strany brání a nechtějí tolerovat ani jeho jednobarevnou, menšinovou vládu. Pokud všichni aktéři setrvají na svých dosavadních pozicích, přivedou Českou republiku na pokraj ústavní krize.
Prezident Miloš Zeman v úterý pověřil předsedu politického hnutí ANO Babiše jednáním o sestavení nové vlády. Nejedná se o akt, který by vyplýval z Ústavy, ale pouze o jakousi zvyklost. Ústava říká, že prezident předsedu vlády jmenuje a na jeho návrhy následně jmenuje ostatní členy vlády. Kabinet poté musí do třiceti dnů po svém jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnou a požádat ji o vyslovení důvěry. Nicméně v kontextu Zemanova výroku, že Babiše premiérem tak či tak jmenuje, se jeví pověření jako nadbytečné.
je dost robustní na to, aby bylo jasné, že prezident nemá sílu držet vládu bez důvěry po celé řádné volební období.
Prezident jako hlava moci výkonné je garant toho, že vrcholný orgán této moci - vláda - bude fungovat v souladu s ústavou a zákony.
Prezident jistě může podržet vládu bez důvěry, pokud to bude výhodné pro republiku (např. po kolapsu řádné vlády), proto je v ústavě to "může", které mu poskytuje manévrovací prostor.
Ale to se jedná o řešení pro nestandardní situace.
Držet vládu bez důvěry po celé čtyři roky --- jak to Miloš Zeman zcela otevřeně říká --- je ovšem něco úplně jiného a je to v rozporu s ústavou, která co je zákonné ve výše citovaném článku říká naprosto jasně.
Podle mě, pokud by prezident po třetím neúspěšném pokusu vlády o důvěru příliš dlouho otálel s rozpuštěním sněmovny a tím odstartováním příprav nových voleb........ měl by do hry vstoupit Senát.
A měl by podle čl.65 (2) podat ústavní žalobu na prezidenta republiky "pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku". PS by ji měla podpořit.
ÚS nezbyde než prezidenta odvolat, jeho pravomoci v této věci přejdou na předsedu Senátu (ne na premiéra), a ten rozpustí sněmovnu a začne se odpočítávat čas do voleb.