Mugabe nakonec vyslancem dobré vůle nebude, vedení WHO změnilo po kritice názor

Rozhodnutí jmenovat vyslancem dobré vůle WHO prezidenta s diktátorskými sklony nepřečkalo ani týden. Pozorovatelé to vesměs kvitují, upozorňují ale, že obsazovat podobné pozice pouze Evropany nebo Američany je také problematické.

(rk)

30.10.2017 17:31

A1

Robert Mugabe je v Zimbabwe u moci již 37 let. Foto Jeremy Lock, USAF

Rozhodnutí generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse učinit z prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho vyslance dobré vůle právě při WHO už neplatí. Krok, jenž vzbudil ohromné vášně a kritiku, vzal zpět sám Adhanom před několika dny.

Robert Mugabe je lidskoprávními organizacemi a zvláště západními politiky kritizován dlouhodobě za diktátorské sklony a likvidační řízení zimbabwské ekonomiky. Jak přitom uvedl v reakci na původní rozhodnutí WHO kanadský premiér Justin Trudeau, v důsledku dlouhodobé hospodářské krize bylo v Zimbabwe rozvráceno i samotné zdravotnictví.

Dnes třiadevadesátiletý Mugabe měl být jmenován do vyslanecké funkce původně s odůvodněním, že se jako prezident Zimbabwe příkladně zasadil o rozšíření preventivních zdravotních opatření ve své zemi. V rámci působení WHO měl proto „přispět k šíření osvěty ohledně prevence nevirových nebakteriálních chorob (NCDs)“, například rakoviny, mrtvice nebo astmatu.

Právě zástupci aliance bojující s tímto druhem nemocí ovšem odsoudili jmenování zimbabwského prezidenta nejhlasitěji: „Jsme šokováni a hluboce znepokojení tímto rozhodnutím učiněným bez přihlédnutí k dlouhé historii zneužívání lidských práv a lidské důstojnosti, jakou má za sebou prezident Mugabe,“ uvedli zástupci Aliance proti NCDs ve svém prohlášení.

I tato reakce přiměla nakonec Tedrose Adhanoma změnit názor. „V posledních dnech jsem přemýšlel nad výhradami vůči osobě zimbabwského prezidenta a rozhodl jsem se své původní rozhodnutí přehodnotit,“ napsal Adhanom na svém twitterovém účtu doslova.

Debata o rovném zastoupení

Událost spíše epizodické povahy má dle komentářů znalců i jeden dlouhodobě významný rys: otázku zastoupení zemí z nezápadních částí světa ve strukturách mezinárodních organizací. Na pozice vyslanců dobré vůle se totiž dosud vybíraly slavné osobnosti zejména ze Spojených států nebo Evropy.

Úkolem vyslanců dobré vůle je v různých agenturách OSN přitáhnout pozornost veřejnosti k jednotlivým celospolečenským tématům, často týkajících se chudoby nebo chronických nemocí. Vyslankyní Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky se tak například v minulosti stala hollywoodská herečka Angelina Jolie, velvyslankyněmi UNICEF zase tenistka Serena Williamsová nebo zpěvačky Shakira a Katy Perry.

Ohledně Mugabeho nominace jde dnes v kuloárech WHO nejrozšířenější teorie, že si ji zaplatila Čína, pro níž je Zimbabwe v současnosti takřka kolonií a která zároveň podporovala i Etiopana Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse v kandidatuře do čela WHO.

Faktem je ale zároveň, že v mnoha afrických zemích má Robert Mugabe dodnes podobně pozitivní pověst jako například Fidel Castro v Latinské Americe a že afrických osobností je na podobných postech jen poskrovnu.


Další informace:
The Guardian Robert Mugabe removed as WHO goodwill ambassador after outcry
BBC News WHO cancels Robert Mugabe goodwill ambassador role
Al-Džazíra WHO scraps appointment of Robert Mugabe as ambassador
The Washington Post WHO rescinds ‘goodwill ambassador’ appointment of Zimbabwe’s Robert Mugabe


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.