Stromem roku 2017 se stal kvasický ořešák černý

Dříve byl cílem duchovních návštěv, obdiv obyvatel sklízí dodnes. V anketě, která upozorňuje na význam stromů jako nositelů genia loci, zazářil kvasický ořešák černý. Na péči o stromy se díky v anketě vybralo téměř 130 tisíc korun.

(pd)

05.10.2017 20:05

Kvasick_o_e_k

Kvasický ořešák ze Zlínského kraje měl kdysi namále, během povodní v roce 1997 se ocitl po jeden metr pod hladinou vody. Foto web soutěže Strom roku

Stáří 230 let, výška dvacet pět metrů, šíře koruny třicet dva metrů. Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Takové jsou charakteristiky ořešáku černého z Kvasic, který v anketě Strom roku 2017 získal deset tisíc hlasů a vyhrál. Za ním se s osmi a půl tisíci hlasy umístila lípa U Obrázku z Tvrdonic a s necelými osmi tisíc hlasy strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem.

Výsledky ankety byly vyhlášeny 5. října na mezinárodním filmovém festivalu EKOFILM, který se letos zaměřuje na téma ovzduší. Zástupci ořešáku převezali ocenění spolu s poukazem na odborné ošetření stromu v brněnské hvězdárně. Ořešák pak bude Českou republiku zastupovat v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku 2018.

Vítězný ořešák se nachází v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích. V obci kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století zde vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě J. N. Lamberg v roce 1790 krajinářský park se zmiňovaným ořešákem.

Pod stromem stávala dřevěná kaplička se soškou Panny Marie i s klekátkem, kterou nechala zhotovit hraběnka Leopoldina Thunová na památku svého tragicky zahynulého otce. Ořešák se stal cílem častých duchovních návštěv. Během povodní v roce 1997 se park ocitl metr pod hladinou vody. Jen díky odbornému zásahu se strom vzkřísil. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti.

Právě příběh patří v soutěži mezi nejdůležitější ukazatele, anketa Strom roku se totiž snaží upozorňovat na význam stromů jakožto nositelů genia loci. Druhou lípu z Tvrdonic zasadil v roce 1900 občan Hromek na památku příchodu nového století. Třetí strážný dub na Kabátě vyrostl a místě svého předchůdce, který nepřežil střelbu napoleonských vojáků z děla.

Stromy s příběhem soutěží po celém světě
Anketa Strom roku je charitativním projektem, a proto bylo hlasování zpoplatněné. Probíhalo formou dárcovských SMS nebo koupí hlasovacích archů. Letošní výtěžek přesáhl 128 tisíc korun a rozdělí se mezi dvanáct finalistů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Navrhovatelé finance použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo výsadbě nových stromů.

S nápadem na anketu přišla před šestnácti lety Nadace partnerství, která podporuje zapojování společnosti do výsadby stromů, šetrnou turistiku i cyklistiku nebo vytváření kvalitních veřejných prostranství. Postupně se nápadem inspirovali v ostatních zemích a stromy tak spolu soutěží i v Nepálu, Austrálii či Rusku. Před pěti lety vznikla i anketa Evropský strom roku, do níž postupují evropští vítězové národních anket.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.