Žádnou daňovou revoluci nechystáme, říkají Starostové ve volebním programu
Jan GruberStarostové a nezávislí představili volební program. Chtějí prosadit zeštíhlení státu, posílení pravomocí obcí a krajů nebo elektronizaci státní správy. Na druhé straně jen vágně hovoří o práci, sociálním zabezpečení nebo zdravotnictví.
„Stát se musí vzdát rozhodování v oblastech, kde rodina, obec, město nebo i kraj mají mnohem účinnější nástroje, jak situace vyhodnocovat a řešit. Těžištěm rozhodování ve věcech, na které stát už není s to dohlédnout, se musejí stát právě obce a města,“ píší Starostové a nezávislí (STAN) ve svém volebním programu. Přesun kompetencí směrem z centra k samosprávám je jedním z hlavních pilířů jejich programu. Na druhé straně Starostové jen vágně hovoří o práci, sociálním zabezpečení nebo zdravotnictví.
Program vznikl ve spolupráci čelných představitelů hnutí, jako jsou Per Gazdík, Vít Rakušan nebo Jan Farský, a akademiků. Jmenovat lze například egyptologa Miroslava Bártu nebo bývalého ministra dopravy Petra Moose. Starostové se profilují jako proevropská, liberální, středo-pravicová strana, která klade důraz na zapojení občanů do rozhodování státu.
Volební program je členěn do patnácti kapitol, které kopírují kompetence jednotlivých ministerstev. Starostové říkají, že chtějí silný, ale štíhlý stát. Slibují zeštíhlení ministerstev a oslabení byrokracie. Zavazují se provést revizi agend státu a ty zbytné odstranit. Současně slibují během volebního období v rámci boje s byrokracií zrušit kolem osmi tisíc pracovních míst na tuzemských úřadech.
Starostové se dále hlásí k elektronizaci veřejné správy a vytvoření „digitálního klíče“ pro každého občana či občanku. „Chceme veřejnou správu, která občana neobtěžuje, ale vychází mu vstříc. Chceme propojit informace, aby nemusel občan poskytovat žádné údaje více než jednou,“ řekla poslankyně a místopředsedkyně hnutí Věra Kovářová.