Slovenští fašisté chtěli napodobit výstup obrozenců na Kriváň, popletli ale horu

Skupinka kotlebovců z Bratislavy chtěla navázat na tradici výstupů na známý skalistý jehlan v Tatrách započatou v 19. století. Mylně však dorazila na Malou Fatru a s vlajkami zdolala tamní vrch podobného jména, výrazně placatější.

(pjed)

30.06.2017 18:56

A221

Skupinka kotlebovců pod fatranským Velkým Kriváněm. Foto FB Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - Bratislavský kraj

Související

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Tisove deti

Značné veselí budí na slovenských sociálních sítích od pátku status skupiny neoluďáckých fašistů – členů Ľudové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby –, kteří se s fotografiemi chlubí svým dalším národoveckým výkonem. Kotlebovci z Bratislavy se totiž rozhodli dle vlastního vyjádření navázat na tradici slovenských národních obrozenců Ľudovíta Štúra, Jozefa Hurbana, Michala Hodži a dalších, a to „národným výstupom“ na horu Kriváň. Kýžený vrchol si ovšem popletli.

Zatímco obrozeni zahájili v roce 1841 tradici výstupů na Kriváň ve Vysokých Tatrách – pověstně fotogenickou skalnatou horu –, kotlebovci vyšplhali slavnostně na Velký Kriváň v pohoří Malá Fatra – vrchol spíše kopcovitý, na nějž jde dojít hřebenovou stezkou či v podstatě dojet lanovkou.

„Kriváň vo Vysokých Tatrách je od fatranského Veľkého Kriváňa, na ktorý vystúpili kotlebovci, podľa Google Maps vzdialený dve a štvrť hodiny jazdy autom (...) Ale čo tam po tom. Hlavné je, že kotlebovci boli na čerstvom vzduchu a mohli sa v peknom prostredí vyfotiť v straníckych tričkách a s vlajkami ĽSNS,“ píše redaktor v úsměvném příspěvku na webu Strategie.hnonline.sk.

Podle slovenských pozorovatelů dodává celé situaci na vtipnosti i fakt, že národních výstupů na Kriváň v duchu tradice Štúra a dalších se účastní každý rok tolik normálních Slováků, že musí být přístup na horu omezován. Tatranský Kriváň se svojí typickou siluetou je navíc jedním z neoficiálních, leč všeobecně známých symbolů Slovenska.

Jak si mohla zrovna neoluďácká – tedy krajně národovecká – skupinka splést proslulý tatranský jehlan s homolovitým fatranským Velkým Kriváňem, zůstává otázkou.


Další informace:
Strategie.hnonline.sk Kotlebovci chceli ísť v šľapajách Štúra, netrafili však správny vrch
Fici.sme.sk Nie je to síce správny Kriváň, ale mohol by byť. Kotlebovci si pomýlili vrchy a sú na smiech
HlavneSpravy.sk Národný výstup na Kriváň mal opäť maximálny počet účastníkov


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Je koneckonců úplně jedno na který Kriváň kotlebovci dorazí, Sobota, 1.Července 2017, 16:23:16

neboť stejně jako národ, je i Kriváň pouhým sociálním konstruktem.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Sobota, 1.Července 2017, 17:33:56

Mě zase u toho napadá, jak asi reagovali kolemjdoucí. Na hřebenovce Malé Fatry to bývá v této době jak na dálnici... kolik lidí se na ně asi zaškaredilo, kolik si odplivlo, kolik si je vyfotilo, jestli tam takto vymašírovali v uniformě a pod prapory. Pokud tedy nejeli tou lanovkou z Vrátné.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.