V Británii vznikne menšinová vláda toryů s podporou severoirské pravice

Konzervativní premiérka Mayová potvrdila, že i po neúspěchu ve volbách zůstane ve funkci. Novou oporou ve sněmovně je jí ochotna být ulsterská DUP – protestantská ultrakonzervativní strana s mnoha kontroverzemi.

(pjed)

09.06.2017 20:20

Aktualizováno: 23:07

A1

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová již jasně uvedla, že její strana je ochotna menšinovou vládu toryů podpořit. Foto archiv The Journal

Současnou jednobarevnou vládu Konzervativní strany v Británii nahradí nová podobná, opět pod vedením Theresy Mayové; s ohledem na výsledky čtvrtečních voleb bude mít ale jen menšinové zastoupení v parlamentu, a tak se bude opírat i o „nevládní“ poslance ze severoirské protestantské Demokratické unionistické strany (DUP).

Média seznámila s tímto novým uspořádáním sama premiérka Mayová hned v pátek odpoledne, poté, co obdržela formální mandát k sestavení vlády od královny.

Ochotu podpořit menšinovou vládu toryů potvrdila přitom již také Arlene Fosterová, současná předsedkyně DUP.

„Chceme pomoci zajistit stabilitu naší zemi (...) S Konzervativní stranou nás pojí letitá spolupráce a dobré vztahy (...) Budeme podporovat to, co je za současných podmínek jednoznačně nejlepší pro Severní Irsko i Británii celkově,“ uvedla Fosterová v pátek po poledni doslova.

Konzervativci budou mít v novém parlamentu 318 křesel z 650. Vzhledem k tradičnímu bojkotu irských republikánů (nyní sedm poslanců) tvoří potřebnou většinu 322 mandátů. DUP získala ve čtvrtečních volbách deset křesel, toryům proto podpora této strany postačí – i když vláda postrádající vlastní stranickou většinu bude dle shody pozorovatelů citelně oslabená.

Cena za podporu a kontroverze kolem DUP
Znalci ze všech zpravodajských médií v Británii nyní vedou debatu, o co si DUP za podporu řekne. Z hlediska hospodářských politik se DUP profiluje stejně jako toryové, strukturální reformy lze tedy vyloučit předem. DUP je také stoupenkyní takzvaného tvrdého Brexitu, ovšem s garancí zvláštního volného režimu na hranici Severního Irska a Irské republiky.

Autoři agenturních profilů DUP připomínají, že strana specificky kritizovala před volbami plánované škrty Mayové v penzijních rozpočtech – zde je tak jeden prostor k ústupku toryů. Další představuje dlouhodobý požadavek DUP větších dotací do severoirského obecného rozpočtu – DUP totiž už deset let řídí ve spolupráci s irskými republikány severoirskou kvazivládu a Severní Irsko je v rámci Británie jedna z nejméně rozvinutých oblastí.

Určité obavy vzbuzuje přitom u mnoha komentátorů fakt, že DUP je – a to i v porovnání s toryi – velmi sociálně konzervativní. Odmítá právo ženy na potrat, a to i u obětí znásilnění, vymezuje se vůči zrovnoprávnění sexuálních menšin, a to nezřídka i na hranici homofobie. Z podobných pozic jako američtí ultrakonzervativci také DUP rozporuje lidský podíl na změnách klimatu.

Řada představitelů DUP má taktéž minulost v extremistických unionistických skupinách, ba i v protestantských paramilitárních organizacích. A i když se všechny severoirské politické síly už dávno zřekli násilí, v projevech politiků DUP se objevuje nesnášenlivost občas i dnes.

„Zřejmě největší ironií na celém vznikajícím spojenectví je, že do partnerství s DUP se nyní hrnou ti stejní konzervativci, kteří ještě před pár dny varovali před labouristicko-liberální koalicí chaosu (...) a útočili na (vůdce britských labouristů) Corbyna za jeho domnělé vazby na bývalé teroristy z IRA,“ konstatuje Adam Ramsay, jeden z přispěvatelů serveru OpenDemocracy.net


Další informace:
The Guardian May confirms intention to form government with help of Democratic Unionist party
The Guardian Tim Farron mocks Theresa May's 'own coalition of chaos'
The Guardian DUP leader vows to help bring stability to UK with Conservatives
BBC News PM May promises to provide ‚certainty‘
EUObserver May clings to power with Irish unionists
OpenDemocracy.net So, who are the DUP?
The Guardian Never mind the SNP. The real danger is if the DUP are in government
The Guardian From climate denial to abortion: six DUP stances you should know about


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.