V boji o národní parky se poslanci chystají přehlasovat Senát

Víme první: Novela zákona o ochraně přírody a krajiny by měla být schválena v původním znění. Poslanci se chystají zamítnout senátní změny, které by podle ekologů vedly k likvidaci národních parků. Novelu asi čeká ale ještě veto prezidenta.

(jnn)

15.02.2017 15:26

Ptt_np

Kampaň na ochranu Šumavy již tradičně podporuje i kapela Please The Trees. Foto FB PTT

V příštím týdnu se uskuteční opakované hlasování k novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Deník Referendum zjistil, že poslanci se chystají senátní návrh zamítnout. Schválen by měl být původní návrh ministra Brabce (ANO), který již jednou sněmovna odhlasovala. Pro zákon by měla hlasovat celá TOP 09, ANO, KDU-ČSL i většina poslanců ČSSD.

Senátní návrhy v novele považují ekologické organizace i odborná veřejnost za likvidační pro národní parky a vedou proti nim energickou kampaň. Prezident Miloš Zeman už dal najevo, že se mu zamlouvá senátní verze. Pokud neprojde, novelu bude s největší pravděpodobností vetovat.

Opakované hlasování o novele zákona by se mělo uskutečnit na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny, příští týden. Sociální demokracie se bude o hlasování rozhodovat na parlamentním klubu před hlasováním. Podle slov předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka nebude hlasování jednotné. „Pravděpodobně ale bude většina poslanců hlasovat pro vládní návrh,” uvedl Sklenák pro Deník Referendum.

Vládní návrh podle slov Jaroslava Faltýnka, předsedy poslaneckého klubu ANO, podpoří také jeho straničtí kolegové. „Budeme o tom jednat na úterním setkání klubu před hlasováním. Předpokládám však, že senátní návrh zamítneme a budeme hlasovat pro původní verzi, která vzešla od našeho ministra,” tvrdí Faltýnek.

Podle slov Jiřího Junka z KDU-ČSL budou jeho straničtí kolegové hlasovat stejně jako v předchozím hlasování jednomyslně pro původní verzi. „Parlamentní návrh je dlouhodobě připravovaný, rozumný kompromis. Sám bych si dovedl představit verzi, která by k přírodě byla ještě šetrnější,” říká Junek. „Senátní verze jde proti smyslu zákona a uvedla by parky do mnohem horší situace, než jaká je dnes. Je nehorázné chtít povolit nekontrolovatelnou výstavbu,” doplňuje.

S podporou původního návrhu jednoznačně počítá TOP 09. „Chceme v části území Šumavy zachovat neporušenou přírodu. Takto odpovědně by se rozhodla každá vyspělá společnost, pokud by chtěla zachovat přírodu i pro budoucí generace,” říká Martina Macková, mluvčí TOP 09.

Naopak proti zákonu bude hlasovat ODS. V minulém hlasování návrh odmítla i KSČM. Negativní postoj má k zákonu i prezident Zeman. „Ochrana přírody se vedle tetřeva hlušce a datlíka tříprstého musí zaměřit i na dalšího živočicha, a tím je člověk. Novela zákona musí pamatovat hlavně na široká práva všech šumavských obcí," uvedl Zeman během návštěvy regionů.

Hnutí Duha kontra Miloš Zeman
Jaromír Bláha, expert z Hnutí Duha se pozastavil nad rozpolceností klubu ČSSD: „Někteří regionální poslanci ČSSD mají vazby na místní developery. Podpoří proto senátní změny a naopak budou hlasovat proti vládnímu návrhu.” uvedl Bláha. Ze stejných důvodů pro senátní změny v novele bude hlasovat ODS. Klientelistické lokální vazby podle Bláhy pocházejí ještě z dob opoziční smlouvy.

Prezident Zeman se v den hlasování o novele ochrany životního prostředí chystá přijít do sněmovny. V případě, že bude senátní novela zamítnuta a schválena ta původní vládní, je pravděpodobné, že se Zeman rozhodne novelu vetovat. Vyjádřil se tak již během své loňské návštěvy v krajích.

„Tento zákon nebudu vetovat za předpokladu, že bude dávat široká práva obcím na území parku. Šumavský národní park bych zrušil. Ale to je radikální stanovisko, které se mi zatím nedaří prosadit. Na území Rakouska žádný národní park neexistuje, a právě díky tomu je tam třeba Hochficht a další oblasti a vesele se tam lyžuje, jsou tam lanovky, vleky, sjezdovky,“ nechal se slyšet prezident.

Návrh ze senátu například ruší dlouhodobý cíl národních parků chránit nerušený vývoj přírody alespoň na polovině jejich území. To je přitom hlavním smyslem existence národních parků všude ve světě. „Divokou přírodu bychom tak v našich národních parcích viděli jen na malých plochách,“ poznamenávají ekologové z Hnutí Duha

Minulý měsíc zveřejnilo Hnutí Duha výzvu poslancům. Požadují v ní zamítnutí senátního návrhu a podporu toho sněmovního. Výzvu zatím podepsalo více než 22 000 lidí. Hnutí Duha chystá v den projednávání novely shromáždění na pražském Malostranském náměstí.

Podpořit ho přijdou také někteří poslanci i členové Platformy vědců, kteří v pondělí doručili poslancům parlamentu výzvu ve stejné věci. V jejich výzvě stovky českých vědců, 180 čelních představitelů vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností spolu se čtyřmi bývalými ministry životního prostředí požadují schválení původní Brabcovi verze novely.

„Podpora, které se naší výzvě během krátké doby dostalo, je neuvěřitelná. Je jasné, že vědecká obec stojí na straně moderní vládní úpravy zákona, která zajistí dobrou ochranu naší nejvzácnější přírodě. Lokální podnikatelské zájmy, které do zákona propašoval Senát, by unikátní přírodu velmi poškodily,“ říká profesor Jakub Hruška, předseda platformy Vědci pro Šumavu, která za výzvou stojí.

Senátní úpravu připravili jihočeští a západočeští regionální politici a předložil jej senátor Jaroslav Větrovský (nezávislý za ANO) s podporou senátora Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou. Návrh byl přijat těsnou většinou 38 z 37 potřebných hlasů při počtu 72 přítomných senátorů. Původní vládní návrh ministra Brabce byl v poslanecké sněmovně schválen 121 hlasy.


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Středa, 15.Února 2017, 16:15:16

Jestli jsem dobře počítal, NP tvoří 1,5% rozlohy republiky.
Nadpoloviční většina znamená, že asi 0,8% rozlohy státu bude tvořit divoká příroda.
A pro některé chytráky s prezidentem Zemanem na čele je i tohle moc.
Je to ubohé a úmorné...

Doufám, že Sněmovna nezklame.

Ivo Horák - Praha 3

Poznámka technická Středa, 15.Února 2017, 18:42:25

V uvedené souvislosti si myslím, že by bylo potřebné i možné, aby byl vypracován seznam jistého počtu otázek, který by se ujal jako respektovaná až nezbytná součást volebních kampaní, takže by kandidáti víceméně nemohli neposkytnout své odpovědi. Znemožnilo by jim to, aby v dosavadní míře soustředili prezentaci svého programu na hesla a požadavky, které si oni sami vybrali, a to s ohledem na krátkodobé (pseudo)problémy a emoce ...a pak tabula rasa. Voliči by potom tolik "nemrkali", koho že to zvolili, když viděli jeden jenom hadr před sebou toho či onoho svérázného toreadora.

Janmachacek_bw

Honza Macháček - chemik, Neratovice

Zloděj Zeman Čtvrtek, 16.Února 2017, 09:05:21

Vzal národu Hrad, teď mu chce vzít parky.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.