Akce k 17. listopadu: a možná přijde i Bobošíková

V ulicích hlavního města Prahy bude letos na 17. listopadu rušno. Na jedné straně se zde uskuteční akce zaměřené proti šíření nenávisti a nacionalismu a na straně druhé bojující za skutečnou demokracii a národ. Bude se ovšem i slavit.

(jb)

14.11.2016 16:08

Velky_listopad22

V uplynulých letech se na 17. listopadu demonstrovalo například za důstojné bydlení, letos se má demonstrovat mimo jiné i proti nacionalismu. Foto Saša Uhlová, DR

V Praze se 17. listopadu u příležitosti státního svátku Boje za svobodu a demokracii jako každý rok koná pestrá paleta různých akcí. Už v 10:00 se v prostoru před Hlavním nádražím uskuteční demonstrace Nacionalismus není alternativa pořádaná Iniciativou Ne Rasismu!. Ta následně pokračuje průvodem přes Opletalovu a Hybernskou ulici a dále Jindřišskou a Vodičkovo až na Jungmannovo náměstí, kde má v 16:00 skončit.

„Přineseme do veřejného prostoru téma solidarity bez hranic a kritiku nacionalismu politického mainstreamu. Zároveň nepřenecháme ulice ultrapravici k jejich vlastní propagandě,“ avizují pořadatelé a dodávají: „Chceme svět, kde se všichni (včetně těch nově příchozích) budou moci svobodně a plnohodnotně identifikovat se svou čtvrtí, partou přátel nebo prostě čímkoliv, aniž by jim při tom byly nacionalistickou perspektivou určovány meze.“

Součástí demonstrace má být také feministický blok a antikapitalistický blok, který organizuje iniciativa Zleva proti xenofobii. „Nacionální demagogie v podání Donalda Trumpa, Marine Le Pen nebo Tomia Okamury nevyrůstají z minulého režimu nebo z nějaké říše zla mimo tento svět. Vyrůstají z kapitalismu, ze základů systému, ve kterém jsme nuceni žít dnes a denně,“ vysvětlují organizátoři, kteří chtějí připomenout, že sociální nerovnosti, chudoba, migrace a změny klimatu mají společného jmenovatele.

Na Hradčanském náměstí se od 14:00 do 16:30 uskuteční vzpomínková akce Nezapomínáme!, na které má vystoupit směsice řečníků zahrnující například literárního historika Martina C. Putnu, dokumentaristku Apolenu Rychlíkovou, socioložku Jiřinu Šiklovou, filosofa Daniela Kroupu nebo básníka Adama Borziče, ale také předsedu Pirátů Ivana Bartoše, Romanu Klimešovou zastupující českou pobočku organizace DIEM25, místopředsedu Strany zelených Petra Kutílka, členku Socialistické Solidarity Marii Lukáčovou či mluvčího pražských Mladých zelených Filipa Schneidera.

„Tvrdíme, že lidi nelze dělit podle rasy, národnosti, či náboženství. Sníme o budoucnosti, kde lidi nebudou diskriminováni za vyjádření názorů, za to, jakou barvu pleti mají či za to, co nosí na hlavě. Sníme o České republice sebevědomé, ale i tolerantní a demokratické,“ deklarují pořadatelé akce na Hradčanském náměstí.

Václavské náměstí se rozezní budíky 
V 16:00 začíná v horní části Václavského náměstí Koncert pro budoucnost pořádaný iniciativami Vraťte nám stát! a Kroměřížská výzva, na kterém kromě množství kapel, zpěváků a zpěvaček vystoupí i řada řečníků, mimo jiné Ivan Havel, Petr Placák, Helena Illnerová, Bolek Polívka, Tomáš Halík, Mikuláš Bek, Břetislav Rychlík, Jakub Čech, Daniel Kroupa, Mikuláš Kroupa, Olga Sommerová, Jiří Menzel, Jiří Mádl či Petr Kolář.

Součástí akce má být i happening „Občanský budíček“, při němž se v symbolický čas 19:30 na Václavské náměstí i na dalších místech republiky rozezní budíky. Organizátoři proto vyzývají účastníky koncertu, aby si s sebou přinesli budík či mobil a nařídili si ho na 19:30.

Na Národní třídě se už po několikáté uskuteční od 13:00 akce s názvem Korzo Národní – Díky, že můžem! skládající se z bohatého pouličního programu, hudby, divadel, výstavy či oživlé tramvaje a alegorického průvodu, ale také zahrnující pietní akty.

Ve 14:30 na Kampě začíná Sametové posvícení. Jedná se o satirický průvod masek, který se vyjadřuje k současným společenským problémům. Průvodu se účastní nejrůznější občanské iniciativy a spolky, které pomocí masek v nadživotní velikosti zhmotňují palčivá témata, kterými se dlouhodobě zabývají, nebo která se jich momentálně dotýkají. Trasa průvodu vede přes Karlův most a Národní třídu a končí po 18:00 na Václavském náměstí. 

Na Albertově se od 11:00 do 22:00 konají akce organizované Centrem spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy a Studentskou částí Akademického senátu Univerzity Karlovy přímo navazující na pietní akt, který proběhne v 9:00 tradičně u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Projev zde má mít například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek či Petr Pithart.

Svoji akci s názvem Bariéry svobody – netradiční oslava svátku 17. listopadu pořádá také Česká pirátská strana společně s Českou asociací paraplegiků – CZEPA od 15:00 ve Hvězdném bazaru v Jungmannově ulici. Návštěvníky zde čekají přednášky a diskuze zaměřené na život a podmínky hendikepovaných spoluobčanů a zajímavý doprovodný program.

Ve spodní části Václavského náměstí se od 14:00 do 16:00 koná výstava s názvem „Ukradená revoluce“, kterou pořádá Tomio Okamura a jeho SPD. Výstava, kterou uvede právě předseda SPD Okamura, hledá odpověď na otázky proč a jak byla revoluce občanům a studentům ukradena.

V poněkud netradiční čas od 11:55 se na Náměstí Jana Palacha uskuteční Demonstrace na obranu skutečné demokracie, proti nikým nevoleným elitám Bloku proti islamizaci, který je jednou z nástupnických organizací rozpuštěného Bloku proti islámu. Vystoupení na akci přislíbila i Jana Bobošíková.

Kromě uvedených akcí se koná ještě celá řada dalších vlastenecky a nacionalisticky zaměřených demonstrací a pochodů. Některé z nich se údajně mají spojit a kolem 20:00 končit před sídlem Úřadu vlády ve Strakově akademii.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Petrasek Milan - penzista

Oslavy postmoderny postmoderně?? Pondělí, 14.Listopadu 2016, 22:23:23

.....Na jedné straně se uskuteční akce zaměřené proti šíření nenávisti a nacionalismu a na straně druhé akce bojující za skutečnou demokracii a národ........
....Kromě uvedených akcí se koná ještě celá řada dalších vlastenecky a nacionalisticky zaměřených demonstrací a pochodů... .........slib Bobošíkové přijít to vše zaštítit je uklidňující.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.