I komunisté budou čelit nové ose české politiky: buď s Babišem, nebo proti němu
Vratislav DostálPokračujeme v rozsáhlém cyklu předvolebních analýz. Vratislav Dostál se tentokrát věnuje vyhlídkám komunistů. Krajské volby pro ně mohou znamenat průlom. Při vzniku koalic jim totiž poprvé nebude nadbíhat jen ČSSD, nýbrž také ANO.
Před čtyřmi lety zaznamenali komunisté v krajských volbách nebývalý úspěch. Jako jediná politická strana oproti volbám v roce 2008 neoslabili. A nejen to, v roce 2012 brali vůbec nejvyšší podíl hlasů v historii krajských voleb. Ve dvou krajích (Karlovarský a Ústecký) vyhráli, v devíti skončili na druhém místě, celkově v sedmi krajích obdržela KSČM přes dvacet procent hlasů. Nejméně voličů měla na Zlínsku, kde obdržela 16,08 procent.
Komunisté v roce 2012 posílili ve všech krajích, nejvíce pak v Olomouckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Středočeském. Dokážou letos na tehdejší úspěch navázat? Prosadí se i tentokrát v povolebních vyjednáváních do některé z krajských samospráv? A budou upřednostňovat — pokud jde o vládnutí — spíše sociální demokraty, anebo si v některém z krajů otestují před sněmovními volbami také spolupráci s hnutím ANO, jehož předseda Andrej Babiš tento týden koalice s komunisty nevyloučil?
„Zatím vidíme, že zavedené strany české pravice — ODS a TOP 09 — ztrácí své krajské elity. Hnutí ANO je zase horko těžko hledá a krajské elity sociální demokracie jsou obehrané. Takže tyto krajské volby skýtají velkou příležitost pro strany lokálně etablované a s větším členstvem, což jsou především komunisté a také lidovci,“ myslí si politolog Milan Znoj.
Komunistům může nahrávat tradičně spíše nízká volební účast u krajských voleb. Elektorát KSČM je nejstabilnější a nejpevnější. A navíc disciplinovaný. V jejich neprospěch může naopak hovořit to, že je politická scéna oproti roku 2012 o poznání více roztříštěná. Přesto se podle šetření agentur Median a STEN/MARK pro Českou televizi zdá, že mají pořád téměř ve všech krajích mimořádně stabilní pozici.
Jejich volební potenciál pro krajské volby — což ostatně platí i o celostátních preferencích — z nich činí třetí nejsilnější subjekt české politiky. Podle zmiňovaného šetření volebního potenciálu jsou nejsilnější v Ústeckém (26,5 %) a Moravskoslezském kraji (28 %), nejslabší pak ve Středočeském (16,5 %) a Zlínském (16,5 %) kraji.
Spolehliví, ale stárnoucí voliči
Ani v jednom kraji komunisté nicméně podle citovaného šetření nejsou na prvním místě, na druhém pak pouze na Ústecku. Podle sociologa Daniela Prokopa, který působí právě v agentuře Median, mohou přesto jak v Ústeckém, tak v Moravskoslezském kraji, vyhrát. „Potenciál 26,5 %, respektive 28 % je sice neřadí na první místo, ale je to hodnota, která by zřejmě stačila na vítězství v kraji,“ uvedl Prokop v rozhovoru pro Deník Referendum.
„O trochu menší, ale reálnou šanci mají také v Karlovarském kraji. V řadě dalších mohou myslet na druhá až třetí místa. Bude ale samozřejmě záležet, jak ten potenciál naplní. Lze si představit podobný úspěch jako v roce 2012, tedy že zvítězí ve dvou krajích, ale i to, že se vlastně jen zřídka dostanou na druhá místa a skončí s podporou deseti až osmnácti procent v různých krajích na třetích až pátých místech,“ soudí Prokop.
Upozorňuje také na klasickou politologickou poučku, dle které komunistům pomáhá nižší volební účast. Tuto tezi potvrzují data rozsáhlého šetření: jádro příznivců komunistické strany je — pokud jde o volební účast — disciplinované. „Takže volební účast třeba pětatřiceti procent voličů, případně i nižší, by komunistům nejspíš prospěla,“ říká Prokop. Síla komunistů pak bude dle jeho slov záviset také na fragmentaci podpory ostatním formacím.