Luxus z dětských dolů
Lukáš SenftVelké automobilky používají materiál získaný dětskou prací v indických dolech. Západ zde navíc podporuje autoritářskou politiku. Třetí svět tak zůstává chudou montovnou západních firem.
Západ se v zemích třetího světa chová jako otravný strýček. Bez pozvání přijde na návštěvu, sní koláč a ukradne zásoby ropy. Byt předá diktátorským sousedům, od nichž obyvatele za týden osvobodí tím, že byt vyhodí do povětří.
Pak jim na přemrštěný úrok půjčí dvacku. Nakonec odjede v autě, které sestrojilo místní dítě.
Tahle poznámka o autech vlastně ani není uštěpačná metafora. Podle deníku The Guardian využívají velké automobilky zásoby slídy, které těží děti v nelegálních dolech. V indických oblastech Jharkhandu a jižním Biháru pracuje dvacet tisíc dětí, často i s celými rodinami.
Některé z nich jsou zavázány dluhem přímo vlastníkům slídových dolů. Reportéři z The Guardian mluvili s pětačtyřicetiletou matkou dvou dětí — její rodina fárá, jen aby pokryla dluh dvě stě liber. Peníze si půjčili už v roce 2014, když otec dětí onemocněl tuberkulózou.
Děti odlamují slídové kameny ze stěn, a těžké náklady pak nosí kluzkými tunely. Desetileté dívky materiál třídí. Se svou matkou tu hákuje i třináctiletá Dharini — společně si vydělají pět liber za celý týden. Během něj mají ovšem pouze jeden den volna. Pro mnohé je to přitom jediný zdroj výdělku.